28 Դեկտեմբեր 2010 - 12:14 AMT
2010թ. կարելի է բնութագրել որպես հետճգնաժամային. համապատասխան քայլեր ձեռնարկվեցին, որի արդյունքում Հայաստանի տնտեսությանը հաջողվեց վերադառնալ նախաճգնաժամային իրավիճակին: Այդ մասին դեկտեմբերի 28-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ֆինանսավարկային ու բյուջետային խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը՝ ամփոփելով տարվա արդյունքները:
Այդ մասին են վկայում նաև 11 ամսվա մակրոտնտեսական ցուցանիշները, ըստ որոնց կարելի է դատել հանրապետության տնտեսության մեջ ստեղծված իրավիճակի մասին: Մասնավորապես, նշված ժամանակահատվածում տնտեսական աճը կազմել է 2,6 տոկոս՝ պետբյուջեով նախատեսված 1,2 տոկոսի փոխարեն: Ըստ Գագիկ Մինասյանի, նման աճի «շարժիչ ուժը» արդյունաբերության ոլորտն էր, որտեղ աճը 11 ամիսների տվյալներով կազմեց 10 տոկոս, երկրորդ ասպեկտը՝ շինարարության ոլորտում փոքր անկումն էր՝ 4 տոկոս, դրական առաջխաղացում գրանցվեց նաև ծառայությունների ոլորտում: «Դա վկայում է այն մասին, որ մենք անցնում են դիվերսիֆիկացված տնտեսությանը»,-նշել է նա: Պատգամավորը հավելել է նաև, որ անկում է գրանցվել գյուղատնտեսության ոլորտում՝ 14 տոկոս, ինչը հիմնականում պայմանավորված է անբարենպաստ բնակլիմայական պայմաններով:
Մինասյանը հուսադրող է համարել նաև արտահանման և ներկրման ցուցանիշները՝ նշելով, որ նշված ժամանակահատվածում արտահանման ծավալները հասել են 41 տոկոսի, ընդ որում, ներկրումն ավելացել է ընդամենը 14 տոկոսով, «ինչը ևս վկայում է երկրի տնտեսության արագ վերականգնման մասին»:

2010 год можно охарактеризовать как посткризисный: были реализованы соответствующие шаги, в силу чего экономике Армении удалось выйти на предкризисные реалии. Об этом 28 декабря на пресс-конференции в Ереване сказал председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам армянского парламента Гагик Минасян, подводя итоги года.
Об этом свидетельствую и опубликованные макроэкономические показатели за 11 месяцев, по которым можно судить о сложившейся ситуации в экономике республики. В частности, за указанный период экономический рост составил 2,6% вместо запланированного госбюджетом 1,2%. По словам Гагика Минасяна, «движущей силой» подобного роста явилась сфера промышленности, где рост по итогам 11 месяцев составил порядка 10%, второй аспект роста экономики заключается в сравнительно малом спаде строительной сферы – порядка 4%, положительные тенденции зафиксированы и в сфере услуг. «Это говорит о том, что мы переходим к диверсифицированной экономике», – отметил он. При этом депутат добавил, что спад был зафиксирован в сфере сельского хозяйства – более 14%, что в основном обусловлено неблагоприятными природными условиями.
Председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам армянского парламента посчитал «обнадеживающими» показатели экспорта и импорта, отметив, что за указанный период объемы экспорта Армении увеличились на 41% при том, что импорт увеличился всего на 14%, «что также говорит o быстром восстановлении экономики страны».