28 Դեկտեմբեր 2010 - 12:15 AMT
2010-ին Հայաստանում արձանագրվել է բարձր գնաճ (11 ամիսների տվյալներով ավելի քան 8 տոկոս), որն անցյալ տարվա մակրոտնտեսական ցուցանիշների ֆոնի վրա զգալի մարտահրավեր է երկրի իշխանություններին: Այդ մասին դեկտեմբերի 28-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքերով, նման ցուցանիշն անբարենպաստ բնակլիմայական պայմանների արդյունք է, որոնք հանգեցրել են գյուղատնտեսության ոլորտում զգալի անկման, մասնավորապես, բուսաբուծության գծով: Մյուս ոլորտը, որը նշել է պատգամավորը, հացահատիկի համաշխարհային գների բարձրացումն է, ինչը չէր կարող չազդել Հայաստանի վրա, քանի որ երկրի քաղաքացիների սպառողական զամբյուղում հացամթերքը զգալի տեղ է գրավում: «Հայաստանի կառավարությունը զգալի քայլեր է ձեռնարկում հացահատիկից երկրի կախվածությունը նվազեցնելու համար: Արդեն մշակվել է սերմնաբուծության զարգացման հայեցակարգ, ինչը թույլ կտա ապահովել ներքին շուկայի պահանջները»,- հավելել է նա:

В 2010 году в Армении зафиксирована высокая инфляция (более 8% по итогам 11 месяцев), которая на фоне прошлогодних макроэкономических показателей является существенным вызовом для властей страны. Об этом 28 декабря на пресс-конференции в Ереване сказал председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам армянского парламента Гагик Минасян, подводя итоги года.
По его словам, такой показатель является результатом неблагоприятных природных условий, которые привели к значительному спаду в сельском хозяйстве, в частности, по линии растениеводства. Следующий аспект, который отметил депутат, это повышение мировых цен на зерновые культуры, что не могло не отразиться на Армении, поскольку в потребительской корзине наших граждан хлебопродукты занимают значительную долю. «Правительство Армении принимает существенные шаги для снижения зависимости страны от зерновых. Уже разработана концепция развития семеноводства, что позволит обеспечить потребности внутреннего рынка», – добавил он.