2010 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են ավելի քան 690.2 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` ավելի քան 742.6 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 93.6%-ով և 85.8%-ով ապահովել են տարեկան ծրագրային ցուցանիշների կատարումը, հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 14.3%-ով կամ 86.3 մլրդ դրամով: Ընդ որում, 13.6%-ով (76.5 մլրդ դրամով) ավելացել են հարկային եկամուտները, պետական տուրքերը և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները, 82.9%-ով կամ 2.7 մլրդ դրամով` պաշտոնական դրամաշնորհները, 19.6%-ով կամ ավելի քան 7.1 մլրդ դրամով` այլ եկամուտները:
2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն ավելացել են 3.3%-ով կամ 23.8 մլրդ դրամով: «Աճը հիմնականում պայմանավորված է պետական պարտքի սպասարկման, դրամաշնորհների և ընթացիկ նորոգման ու պահպանման ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերի նվազմամբ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
2010 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է շուրջ 52.4 մլրդ դրամ պակասուրդով` տարեկան ծրագրով նախատեսված 128 մլրդ դրամի և 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի 114.9 մլրդ դրամ փաստացի ցուցանիշի դիմաց: Պակասուրդի ֆինանսավորման համար ներքին աղբյուրներից ներգրավվել է 67.7 մլրդ դրամ, իսկ արտաքին ֆինանսավորման ցուցանիշը կազմել է -15.3 մլրդ դրամ:

Доходы государственного бюджета Армении в январе-ноябре 2010 года составили более 690.2 млрд драмов, а расходы – более 742.6 млрд драмов, что обеспечило выполнение годовых плановых показателей госбюджета на 93.6% и 85% соответственно, сообщает пресс-служба Министерства финансов РА.
По сравнению с тем же периодом прошлого года, доходы госбюджета возросли на 14.3% или на 86.3 млрд драмов. При этом на 13.6% (76.5 млрд драмов) возросли налоговые поступления, государственные пошлины и социальные выплаты, на 82.9% или на 2.7 млрд драмов – официальные гранты и на 19.6% или на 7.1 млрд драмов – другие доходы.
Расходы госбюджета превысили расходы за аналогичный период 2009 года на 3.3% или на 23.8 млрд драмов. «Рост расходов обусловлен обслуживанием государственного долга, ростом расходов на текущий ремонт и сохранение, а также сокращением поступлений от отчуждений нефинансовых активов», – отмечается в сообщении.
В период с января по ноябрь месяц госбюджет был выполнен с дефицитом в 52.4 млрд драмов, тогда как был запланирован показатель в 128 млрд драмов, а фактический показатель того же периода 2009 года составил 114.9 млрд драмов. Для финансирования дефицита из внутренних источников было направлено 67.7 млрд драмов, а из внешних – 15.3 млрд драмов.