28 Դեկտեմբեր 2010 - 13:39 AMT
«ԻՆԵԿՈԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ն 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային համաձայնագիր է կնքել «BlueOrchard Finance SA» կազմակերպության հետ, որը միկրոֆինանսավորման ոլորտում ներդրումներ իրականացնող համաշխարհային կառույց է:
Ինչպես հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունտ, «ԻՆԵԿՈԲԱՆԿ»-ը հետզհետե զարգացնում է իր գործունեությունը միկրոֆինանսավորման ոլորտում` ընդլայնելով իր համագործակցությունների շրջանակը: Սույն ոլորտում 2010թ-ի ընթացքում բանկը կնքել է միջազգային ռեսուրսների ներգրավման 8 նոր պայմանագիր` ընդհանուր 29 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ:
Ռեսուրսները ուղղվելու են փոքր բիզնեսների ֆինանսավորմանը: Մեկ վարկի գումարը կկազմի մինչև 30 000 ԱՄՆ դոլար, ժամկետը` մինչև 3 տարի, տոկոսադրույքը` սկսած 14%-ից: «Մենք շատ ուրախ ենք ամրապնդել մեր ներդրումները ռեգիոնում` տրամադրելով վարկային միջոցներ Ինեկոբանկին, որն արդեն 10 տարուց ավել արդյունավետ գործնեություն է ծավալում Հայաստանում միկրոձեռնարկությունների ֆինանսավորման ոլորում»,- ասել է «Blue Orchard» կազմակերպության գործադիր տնօրեն Ժան Պիեր Կլամպը:
Ինեկոբանկի գործադիր տնօրեն Ավետիս Բալոյանն իր հերթին նշել է, որ միկրոֆինանսավորումը Ինեկոբանկի ռազմավարական ուղղություններից մեկն է: «Մենք շատ ուրախ ենք համագործակցություն սկսել »Blue Orchard» կազմակերպության հետ, որն այս ոլորտում ներդրումային կազմակերպություններ կառավարող առաջատար ընկերություն է: Ինեկոբանկը 2010թ.-ի ընթացքում իրականացրել է միկրոֆինանսավորման ոլորտի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրեր և վարկավորել է տնտեսության տարբեր ոլորտներում գործող ավելի քան 1,600 միկրո բիզնեսներ»,- նշել է նա:

ЗАО «Инекобанк» заключил кредитное соглашение на сумму $10 млн с BlueOrchard Finance SA, являющейся международной структурой, осуществляющей инвестиции в сфере микрофинансирования.
Как сообщает пресс-служба банка, Инекобанк постоянно развивает свою деятельность в сфере микрофинансирования, расширяя сферу своего сотрудничества. В данной сфере в течение 2010 года банк заключил восемь новых соглашений с привлечением международных ресурсов, общей стоимостью $29 млн.
Ресурсы будут направлены на финансирование малого бизнеса. Сумма одного кредита составит до 30 тыс. долларов со сроком до трех лет и процентной ставкой начиная с 14%.
«Мы очень рады укреплению наших инвестиций в регионах, предоставляя кредитные средства Инекобанку, который уже более 10 лет ведет эффективную деятельность в сфере финансирования микропредприятий в Армении», – сказал исполнительный директор BlueOrchard Finance Жан Пьер Кламп.
В свою очередь исполнительный директор Инекобанка Аветис Балоян отметил, что микрофинансирование является одним из стратегических направлений банка. «Мы очень рады начать сотрудничество с организацией BlueOrchard Financ, которая является передовой компанией по управлению инвестиционными организациями. Инекобанк в течение 2010 года осуществил ряд программ, направленных на развитие сферы микрофинансирования и кредитовал более 1,6 тыс. микро-бизнесов, действующих в различных сферах», – отметил он.