28 Դեկտեմբեր 2010 - 14:06 AMT
2011 թվականը Հայաստանի համար կլինի կայուն զարգացման տարի, որը հիմնված կլինի տնտեսության դիվերսիֆիկացման վրա: Այդ մասին դեկտեմբերի 28-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: «Եթե 2010թ. բյուջեով նախատեսված էր 1,2 տոկոս տնտեսական աճ, ապա 2011թ. բյուջեով նախատեսվում է 4,6 տոկոս աճ, ընդ որում կգերակշռեն արդյունաբերական ներդրումները, որոնք նույնպես կավելանան 4,6 տոկոսով»,-ասել է նա:
Պատգամավորը նշել է, որ ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում կլինի արդյունաբերության ոլորտը, որտեղ արդեն գործարկվել են նոր հզորություններ, գործում են օրենսդրական արտոնություններ ներկրման ոլորտում: Այդ համատեքստում Գագիկ Մինասյանը կարևորել է փոքր ու միջին բիզնեսի խթանումը, հատկապես ԱԱՀ-ի վճարման հետաձգումը արդիական սարքավորումներ ներկրելու դեպքում, ինչպես նաև այն օրենսդրական նախաձեռնությունը, որի համաձայն սահմանափակվում է խոշոր բիզնեսի միջամտությունը փոքր բիզնեսի ոլորտ՝ մասնատման ճանապարհով և ՓՄՁ-ների արտոնությունների կիրառմամբ:
Մինասյանը նշել է, որ տնտեսական աճը 2011թ. կապահովվի ավանդական ոլորտների՝ հանքալեռնային, շինարարության զարգացման հաշվին, ինչպես նաև վերամշակման ոլորտի շնորհիվ: Գյուղատնտեսության ոլորտում, ըստ նրա, զգալի ներդրումներ են հարկավոր և ուժերի միավորում կոոպերացիաների ստեղծման հաշվին:

28 Декабрь 2010 - 14:06 AMT
2011 год будет годом стабильного развития Армении, основанного на диверсификации экономики. Об этом 28 декабря на пресс-конференции в Ереване сказал председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам армянского парламента Гагик Минасян, подводя итоги года. «Если в бюджете нынешнего года был предусмотрен 1.2% экономический рост, то в бюджете 2011 года предусмотрен 4.6% рост и преобладающими будут промышленные инвестиции, которые также увеличатся на 4.6%», – сказал он.
При этом депутат подчеркнул, что в центре внимания правительства РА будет сфера промышленности, где уже задействованы новые мощности, действуют законодательные привилегии в сфере импорта. В этом контексте Гагик Минасян придал важность стимулированию малого и среднего бизнеса, в частности отсрочки уплаты НДС в случае импорта современного оборудования, а также законодательной инициативе, ограничивающей внедрение крупного бизнеса в сферу малого бизнеса путем разделения на части и использования привилегий МСБ.
Гагик Минасян отметил, что экономический рост в 2011 году будет обеспечен за счет развития традиционных сфер, таких как горнорудная промышленность, строительство, а также перерабатывающая промышленность. Что же касается развития сферы сельского хозяйства, то по его словам, она нуждается в значительных инвестициях и объединении сил за счет создания коопераций.