28 Դեկտեմբեր 2010 - 14:27 AMT
Հայաստանի ֆինանսական համակարգի խոշորագույն մասնակից բանկային համակարգը ապահովել է մոտ 30 մլրդ դրամ շահույթ, ինչպես նաև ակտիվների 17%, կապիտալի 14% և վարկերի 25% աճ, ասել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը` ամփոփելով տարվա արդյունքները:
Նա նշել է նաև, որ երկրում աճել է ֆինանսական միջնորդության մակարդակը: «Բանկային համակարգի ակտիվները ներկայումս կազմում են ՀՆԱ-ի 46%-ը, ինչը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 4.1 տոկոսային կետով, իսկ 2008 թ-ի համեմատ` 18 տոկոսային կետով»,- ասել է երկրի բանկիրը:
Արթուր Ջավադյանն ընդգծել է, որ միջնորդության աճին նպաստել է նաև օտարերկրյա ինստիտուցիոնալ ներդրողների կողմից մոտ 80 մլրդ դրամ զուտ ներհոսքը: «Այն ի հավելումն բանկերի ներքին ռեսուրսների ուղղվել է վարկային շուկա` խթանելով մրցակցային միջավայրի ընդլայնմանը և տոկոսադրույքների նվազմանը: Պետք է արձանագրել, որ այսօր արդեն առանձին բանկեր թափանցիկ և զարգացման հեռանկար ունեցող բիզնեսներին առաջարկում են վարկեր նույնիսկ 9-ից 10 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով»,- ավելացրել է նա:
ՀՀ ԿԲ նախագահը հաղորդել է նաև, որ հաջորդ տարիներին տնտեսությունում ֆինանսական միջնորդության ընդլայնման և տոկոսադրույքների նվազման խնդիրների հարթեցման ճանապարհը լինելու է ավելի դյուրին, քանի որ ապահովագրական շուկայի խոշորացումը և մասնավոր կենսաթոշակային համակարգի կայացումը ենթադրում է «երկար փողերի» ձևավորում, ինչը հոսելով բանկային համակարգ, կնպաստի բիզնեսի երկարաժամկետ վարկավորմանը, տոկոսադրույքների նվազմանը և տնտեսությունում ֆինանսական միջնորդության ընդլայնմանը:

Банковская система Армении по итогам 2010 года обеспечила порядка 30 млрд драмов прибыли, а также рост активов на 17%, капитала – на 14% и кредитов – на 25%, сказал председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян, подводя итоги года.
Он также отметил, что в стране увеличился уровень финансового посредничества «Активы банковской системы в настоящее время составляют 46% от ВВП, что больше показателя прошлого года на 4,1 процентных пункта, а по сравнению с 2008 годом – на 18 процентных пунктов», – сказал банкир страны.
Артур Джавадян подчеркнул, что росту посредничества также способствовали чистые потоки в 80 млрд драмов со стороны иностранных институциональных инвесторов. «Они вместе с внутренними ресурсами банков были направлены на рынок кредитования, что способствовало расширению конкурентной среды и сокращению процентных ставок. Нужно заметить, что сегодня некоторые банки предлагают кредиты предприятиям с прозрачной и перспективной деятельностью под 9-10% годовых», – добавил он.
Глава ЦБ также сообщил, что в следующем году задачи по увеличению финансового посредничества и сокращению процентных ставок станут более легкими, поскольку расширение рынка страхования и становление частной пенсионной системы предполагают формирование «длинных денег», которые будут способствовать долгосрочному кредитованию бизнеса, снижению ставок и расширению финансового посредничества в экономике.