7 Հունվար 2011 - 08:48 AMT
Վերջին տարիներին գյուղատնտեսությունը լուրջ ցնցումներ ապրեց նավթի ռեկորդային գներով, հումքի գնաճով, պարենային անվտանգության վերաբերյալ մտավախություններով և դրան հետևած առևտրի սահմանափակումների հետ կապված, էլ չասած լուրջ գլոբալ տնտեսական հետընթացի մասին, ասվում է ՄԱԿ-ի Պարենային ու գյուղատնտեսության կազմակերպության ( FAO) զեկույցում:
2010թ. շատ շուկաներ վերադարձան իրենց սովորական վիճակին, արտադրությունը մոտեցավ նախկին մակարդակին և սպառումը սկսեց վերականգնվել: Սակայն, շատ կառավարություններ մտահոգված են ուժեղ ցնցումների հնարավոր կրկնությամբ և նրանով, թե ինչպես կարող են այդ ցնցումներն անդրադառնալ շուկայի անկայունության վրա: Ցորենի ու որպես անասնակեր օգտագործվող ցորենի միջին գները 2010-12թթ. կանխատեսումներով պետք է 15-40 տոկոսով բարձր լինեն, քան 1997-2006թթ., այն դեպքում, երբ բուսական յուղի իրական գները կաճեն 40 տոկոսով: Շաքարի համաշխարհային գները մինչև 2019թ. նույնպես միջինից բարձր կլինեն նախորդ տասնամյակի համեմատ: Կաթնամթերքի միջին գները իրական արտահայտմամբ 2010-2019թթ. կբարձրանան 16-45 տոկոսով՝ 1997-2006թթ. համեմատ, ընդ որում ամենաբարձր գնաճը կգրանցվի կարագի արտադրության ոլորտում, էներգիայի ու բուսական յուղի գնաճին զուգահեռ:
Շատ երկրների կառավարություններ մտահոգված են գների անկայունությամբ նույնիսկ կարճաժամկետ հեռանկարում, քանի որ դա սպառնալիքի տակ է դնում գյուղացիների կենսունակությունն ու պարենային անվտանգությունը: Անվստահության բարձր աստիճանն ազդում է նաև ներդրումների մասին որոշման վրա: Կառավարությունները կարող են սատարել գյուղարտադրողների ռիսկերի կառավարման ռազմավարությանը՝ ուշադրություն դարձնելով այն անկանխատեսելի ու անխուսափելի ռիսկերի վրա, որոնք կարող են լուրջ հետևանքներ ունենալ և որոք գյուղարտադրողները չեն կարողանա հաղթահարել սեփական ուժերով, ասվում է զեկույցում:

7 Январь 2011 - 08:48 AMT
За последние годы сельское хозяйство пережило немало серьезных потрясений с рекордно высокими ценами на нефть, пиками цен на сырье, опасениями насчет продовольственной безопасности и последовавшими торговыми ограничениями, не говоря уже о серьезнейшей глобальной экономической рецессии, говорится в докладе Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO).
В 2010 г. многие рынки вернулись в определенной степени к своему обычному состоянию, производство приблизилось к историческим уровням и спрос стал восстанавливаться. Но многие правительства по-прежнему обеспокоены возможным повторением сильных потрясений и тем, как эти потрясения могут сказаться на непостоянстве рынка. Средние цены на пшеницу и кормовое зерно по прогнозам на 2010-2019 гг. должны быть почти на 15-40% выше в реальном выражении, чем в 1997-2006, в то время как реальные цены на растительные масла должны быть выше более чем на 40%. Мировые цены на сахар до 2019 г. также будут выше средних в предыдущее десятилетие, но гораздо ниже 29-летних высот конца 2009 г. Средние цены на молочные продукты в реальном выражении должны быть в 2010-2019 выше на 16-45%, чем в 1997-2006, при этом самое большое увеличение должно коснуться цен на сливочное масло при поддержке растущих цен на энергию и растительное масло.
Многие правительства волнует непостоянство цен даже в очень краткосрочной перспективе, так как оно ставит под угрозу и жизнеспособность фермерства и продовольственную безопасность. Высокая степень неуверенность также влияет на решения об инвестициях. Правительства могут поддержать стратегии управления рисками сельхозпроизводителей, уделяя внимание тем непредсказуемым и неизбежным рискам, которые могут быть редкими, но иметь большие последствия, и с которыми сельхозпроизводители сами справиться не могут, отмечается в докладе.