8 Հունվար 2011 - 09:48 AMT
Չնայած ներքին ու արտաքին անբարենպաստ պայմաններին` մենք կարողացանք աճ արձանագրել տնտեսության մեջ, ամբողջությամբ կատարեցինք պետության սոցիալական արտավորությունները, նոր թափ հաղորդեցինք ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված աշխատանքներին։ Շոշափելի են հաջողությունները տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, տուրիզմի, ներդրումների և արտահանման խրախուսման ոլորտներում։ 2010 թվականը բնութագրվեց նաև գիտության, մշակույթի և սպորտի բնագավառներում նկատելի ձեռքբերումներով։ Նոր որակի հասավ էլեկտրոնային կառավարման համակարգը ու մեր երկրի քաղաքացիներին էլեկտրոնային ծառայությունների մատուցման գործընթացը։ Չնայած գյուղատնտեսության ոլորտում գրանցված մտահոգիչ անկմանը` կառավարությանը հաջողվեց իրականացնել սերմնաբուծության զարգացմանն ուղղված ծրագիրը, սկիզբ դրվեց բուսասանիտարիայի ոլորտի բարեփոխումներին։ Համոզված եմ, որ 2011-2012 թվականներին մեր կատարած աշխատանքը կտա իր տեսանելի արդյունքը: 2011 թվականին մեկնարկում են լրջագույն բարեփոխումներ, որոնք ստիպելու են բոլորիս վերանայել մեր վարքագծային կանոնները։
Այդ բարեփոխումները հաջողություն կունենան միայն հասարակական լայն աջակցության ու համատեղ ջանքերի շնորհիվ։ Ես համոզված եմ, որ միայն բարեփոխումների ճանապարհով կարող է իրականանալ ավելի լավ ու հզոր Հայաստան ունենալու մեր երազանքը»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Այնուամենայնիվ, կան շատ չլուծված հարցեր, առաջին հերթին, դա վերաբերվում է երկրում բիզնես բացելու և վարելու հարցերին: Համաձայն Համաշխարհային բանկի «Ներդրումներ սահմաններից դուրս 2010» վարկանիշի, աշխարհի 87 երկրների շարքում Հայաստանում բիզնես սկսելու համար պահանջվում է 18 օր, իսկ հարևան Վրաստանն այդ վարկանիշի առաջատարն է` 4 օր, ինչի շնորհիվ շատ արտասահմանյան ներդրողներ նախապատվությունը տալիս են նրան: Պետք է նշել, որ նշված հետազոտությունների բոլոր ինդիկատորների համաձայն Վրաստանը լիովին բաց է արտասահմանյան կապիտալի համար և օտարերկրյա ընկերությունների վերաբերյալ ոչ մի սահմանափակում չունի:
ՀԲ ուսումնասիրությունը կենտրոնանում է չորս թեմատիկ հարցերի վրա` ներդրումների պարզության, բիզնես գործունեության մեկնարկի, հողեր ձեռք բերելու և բիզնեսի հետ կապված հարցերի լուծման վրա;
Իսկ ահա Թուրքիայում բիզնես վարելու համար պահանջվում է 8 օր, Բուլղարիայում` 20 օր, Հունաստանում` 22, Ռուսաստանում` 31, Լեհաստանում` 33: Բիզնես վարելու համար ընթացակարգերն ամենաշատը տևում են Անգոլայում (263 օր) և Հաիթիում (212 օր):
Հուսանք, որ կառավարության բարեփոխումներն իսկապես արդյունավետ կլինեն, և ներդրողներն ընտրություն կկատարեն Հայաստանի օգտին:

8 Январь 2011 - 09:48 AMT
Несмотря на неблагоприятные внутренние и внешние условия, Армении удалось зафиксировать рост экономики, полностью выполнены социальные обязательства государства, придан новый размах работам, направленным на развитие инфраструктур. Ощутимы успехи в сферах информационных технологий и туризма, в деле стимулирования инвестиций и экспорта. 2010 год также охарактеризовался заметными достижениями в сферах науки, культуры и спорта. Нового качества достигли система электронного управления и процесс предоставления электронных услуг гражданам нашей страны. Несмотря на вызывающий озабоченность спад, зарегистрированный в сфере сельского хозяйства, правительству удалось осуществить программу, направленную на развитие семеноводства.
Тем не менее, есть много нерешенных проблем, и в первую очередь это касается вопросов открытия и ведения бизнеса в стране. Согласно рейтингу Всемирного банка «Инвестиции вне границ – 2010» среди 87 стран мира для начала бизнеса в Армении потребуется 18 дней, в то время как соседняя Грузия является лидером в этом рейтинге – 4 дня, в силу чего многие иностранные инвесторы отдают предпочтение именно ей в региональном аспекте. Необходимо отметить, что по всем индикаторам указанного исследования Всемирного банка, Грузия абсолютно открыта для иностранного капитала и в отношении иностранных компаний не имеет никаких ограничений.
Исследование Всемирного банка фокусируется на четырех тематических вопросах – легкости инвестирования, начале бизнес деятельности, владении землей и решении споров, связанных с бизнесом.
А вот для начала бизнеса в Турции требуется 8 дней, в Болгарии – 20 дней, Греции – 22 дня, России – 31 день, Польше – 33 дня. Процедуры для начала бизнеса дольше всех тянутся в Анголе (263 дня) и на Гайти (212 дней).
Будем надеется, что правительственные реформы действительно дадут результаты и инвесторы все-таки сделают свой выбор в пользу Армении.