Սուպերմարկետներում կրկին հայտնվել են ձվեր, որոնց պակասն այդքան զգացվում էր ամանորյա տոների նախաշեմին: Այսօր ձվերն արժեն 1 հատի համար 50-60 դրամ, ընդ որում, Նոր տարուց առաջ դրանց գինը 1 հատի համար բարձրացել էր մինչև 120 դրամ:
Սակայն, ինչպես և կարելի էր սպասել, ձվի պահանջարկը մեծ չէ, քանի որ տնային տնտեսությունները խուճապի մեջ գնել են բավական քանակությամբ ձու:
Հիշեցնենք, որ ձվերի ամանորյա դեֆիցիտի խնդրի լուծմանը ձեռնամուխ էր եղել էկոնոմիկայի նախարարությունը: Ձեռնարկվել են օպերատից միջոցառումներ ներկրողների և արտադրողների հետ միասին` ուղղված ձվերի մանրածախ շուկայի կայունացմանը:
2010թ. դեկտեմբերին 2009թ. դեկտեմբերի համեմատ Հայաստանում պարենային ապրանքների գինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) աճել է 14 տոկոսով, իսկ 2010թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ` 3.7 տոկոսով: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, գնաճը հիմնականում ձվի, մրգի, բանջարեղենի և կարտոֆիլի ապրանքախմբերի 8.4-18.8 տոկոս գնաճի արդյունք է:
Բացի դրանից, 2010թ. դեկտեմբերին 2009թ. դեկտեմբերի համեմատ ձվի հանրապետական միջին գինն աճել է 25.7 տոկոսով, իսկ 2010թ. նոյեմբերի համեմատ` 8.4 տոկոսով, իսկ մսամթերքի ապրանքախմբում 2010թ. դեկտեմբերին 2009թ. դեկտեմբերի համեմատ գրանցվել է 17.6 տոկոս, իսկ 2010թ. նոյեմբերի համեմատ` 2.4 տոկոս գնաճ:
Դրա հետ մեկտեղ 2010թ. դեկտեմբերին 2009թ. դեկտեմբերի համեմատ կաթնամթերք ապրանքախմբում արձանագրվել է 21.1 տոկոս, իսկ 2010թ. նոյեմբերի համեմատ` 2.0 տոկոս գնաճ:

10 Январь 2011 - 08:33 AMT
На прилавках супермаркетов вновь появились яйца, дефицит которых так чувствовался накануне новогодних праздников. На сегодняшний день яйца в среднем стоят 50-60 драмов за 1 шт., при том, что за несколько дней до Нового года их цена подскочила до 120 драмов за 1 шт.
Однако, как и следовало ожидать, спрос на этот продукт сейчас невелик, поскольку домохозяйства в панике закупили достаточное количество.
Напомним, что проблему новогоднего дефицита яиц в Армении взялось решить Министерство экономики. Были предприняты оперативные мероприятия совместно с импортерами и производителями, направленные на стабилизацию розничного рынка яиц, в том числе и удовлетворение повышенного спроса потребителей за счет импорта.
Цены на продовольственные товары в Армении в декабре 2010 года по сравнению с декабрем 2009 года возросли на 14%, а по сравнению ноябрем 2010-го на 3,7%. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, инфляция в основном обусловлена ростом цен на яйца, фрукты и овощи на 8,4-18,8%. Кроме того, в декабре 2010 года по сравнению с декабрем 2009 года средняя цена на яйца в республике выросла на 25,7%, а по сравнению с ноябрем 2010 года на 8,4%, а цены на мясопродукты на 17,6% и 2,4% соответственно.