11 Հունվար 2011 - 09:52 AMT
Եվրոպական հանձնաժողովն «անհամաչափ արձագանք» է համարում Գերմանիայից այլ երկրներ գյուղատնտեսական արտադրության ներկրման վրա արգելքը դնելը: Եվրոպական պաշտոնյաների կարծիքով, դիօքսիոնով վարակված մթերքները վտանգավոր չեն սպառողների համար: Եվրահանձնաժողովի կարծիքով, դիօքսինային սկանդալը չպետք է հանգեցնի Գերմանիայից կենդանաբուծական մթերքների ներկման արգելքի: «Դա անհամաչափ արձագանք է»,- Բրյուսելում ասել է սպառողների իրավունքների պաշտպանության հարցերով ԵՄ հանձնակատարի ներկայացուցիչը, հաղորդում է Deutsche Welle-ն:
Հունվարի սկզբին Գերմանիայից խոզի միս ներկրելու վրա ժամանակավոր արգելքի մասին հայտարարել է Հարավային Կորեան: Գերմանական մսամթերքի վրա վերահսկողությունը խստացրել է նաև Ռուսաստանը:
Քանի որ Հայաստանը Գերմանիայից չի ներկրում ոչ թռչուն, ոչ ձու, ապա «դիօքսինային» համաճարակը չի սպառնում մեր երկրին, կարծում է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը:
Ուսումնասիրությունների համաձայն, դիօքսինն առաջացնում է տարբեր հիվանդություններ, այդ թվում` քաղցկեղ և անպտղություն:

Европейская комиссия считает «несоразмерной реакцией» запрет на импорт сельхозпродукции из Германии другими странами. По мнению еврочиновников, зараженные диоксином продукты не представляют угрозу для потребителей. По мнению Еврокомиссии, диоксиновый скандал не должен привести к запрету импорта продуктов животноводства из Германии. «Это несоразмерная реакция», – подчеркнул в Брюсселе представитель комиссара ЕС по защите прав потребителей, передает Deutsche Welle.
В начале января о временном запрете ввоза свинины из Германии объявила Южная Корея – четвертый по величине в мире импортер. Контроль над немецкими мясными продуктами ужесточили и российские власти.
Поскольку Армения не ввозит ни птицу, ни яйца из Германии, то «диоксиновая» эпидемия не грозит нашей стране, считают в Министерстве сельского хозяйства РА.