11 Հունվար 2011 - 12:55 AMT
2011 թ. հունվարի 11-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 7.25%, հաղորդում է ԿԲ մամլո ծառայությունը: Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ 2010 թ. դեկտեմբերին նախորդ ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է 1.8% գնաճ, որի արդյունքում 2010 թ. տարեկան գնաճը կազմել է 9.4%:
Խորհուրդը փաստեց, որ 12-ամսյա գնաճի բարձր մակարդակը շարունակում է պայմանավորվել գյուղատնտեսական և միջազգային շուկաներում պարենային ապրանքների գների աճով. պարենային ապրանքների գների աճի ընդհանուր նպաստումը տարեկան գնաճին կազմել է 7.5 տոկոսային կետ: Ընդ որում, մրգի, բանջարեղենի, մսամթերքի, կաթնամթերքի և ձվի գների աճի նպաստումը կազմել է 5.0 տոկոսային կետ, ներմուծված պարենային ապրանքներինը` շուրջ 2 տոկոսային կետ:
Խորհուրդը միակարծիք է, որ պահպանվում են միջազգային ապրանքային շուկաներից եկող գնաճային ճնշումները, որոնք շարունակաբար ուժգնանում են` պայմանավորված հիմնական միջազգային ապրանքային շուկաներում հիմնարարներից բխող լարվածության պահպանմամբ: Վերջինս, զուգակցվելով 2010 թ. գյուղատնտեսության ճյուղի զարգացումներով պայմանավորված գնաճային ճնշումներով, շարունակում է ձևավորել երկրորդային ազդեցություններ և գնաճային սպասումներ: Այդուհանդերձ, խորհուրդը քիչ ռիսկային է համարում 2011 թ. ընթացքում գյուղատնտեսության ճյուղի նմանատիպ անկման արձանագրումը և դրանից բխող գնաճային ճնշումների ավելացումը:
Խորհուրդը միակարծիք է նաև, որ համախառն պահանջարկի դանդաղ տեմպերով վերականգնումը դեռևս գնաճային ճնշումներ չի ստեղծում, սակայն նկարագրված զարգացումների շարունակման պարագայում պահպանվում են գնաճի` նպատակային միջակայքի վերին սահմանը գերազանցելու ռիսկերը:
Հաշվի առնելով համախառն պահանջարկի վրա դրամավարկային քաղաքականության ազդեցության լագերը, առաջարկի գործոնների ու դրանց երկրորդային ազդեցությունների դրսևորումները և գյուղատնտեսության ճյուղի զարգացումների անորոշությունները, ԿԲ խորհուրդը դեռևս հավանական է համարում դրամավարկային պայմանների խստացումը:

Совет Центрального банка Армении на заседании 11 января решил оставить ставку рефинансирования на уровне 7,25%, сообщает пресс-служба ЦБ. В сообщении отмечается, что в ноябре 2010 года была зарегистрирована инфляция в 1,8%, в результате чего показатель годовой инфляции составил 9,4%.
Совет констатировал, что высокий уровень инфляции продолжает обуславливаться ростом цен на сельскохозяйственные и продовольственные товары на международном рынке. Инфляция на продовольственные товары за прошедший год составила 7,5%. В частности, рост цен на фрукты и овощи, мясопродукты, молокопродукты и яйцо в общей сложности способствует 12-месячной инфляции на 5 процентных пункта.
В то же время, Совет ЦБ считает маловероятным, что в 2011 году может быть зарегистрирован спад в сельском хозяйстве страны, подобный спаду 2010 года и последующих за этим инфляционных давлений.
Совет также единогласен в том, что медленные темпы восстановления валового спроса не создают инфляционное давление.
Учитывая лаги влияния денежно-кредитной политики на валовый спрос, факторов предложения и проявления их вторичного влияния и неопределенности процессов в сельскохозяйственной сфере, Совет ЦБ РА считает вероятным ужесточение в дальнейшем денежно-кредитных условий.