Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդն այսօր հաստատել է Հայաստանին աջակցելու ֆինանսական փաթեթն՝ ուղղված սոցիալապես անապահով խավերի աջակցությանը, մարդկային կապիտալի զարգացմանը խթանելուն, ինչպես նաև երկրի մրցունակության հզորացմանն ու մասնավոր հատվածի զարգացմանը: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի տնօրեն Ժան Միշեկ Հափին: Նա հայտնել է, որ Հայաստանին տրամադրված 25 մլն դոլարի վարկի չափով երկրորդ Զարգացման քաղաքականության գործառնությունը (ԶՔԳ) երկրորդն է նախատեսված երեք գործառնություններից, որոնք կոչված են սատարելու Հայաստանի կառավարությանն՝ իր ռազմավարական նպատակներին հասնելու համար:
Ըստ ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի, այդ գործողությունները կնպաստեն մրցակցային դաշտի ամրապնդմանն ու փոփոխությունների կատարմանը Ընդերքի մասին օրենքում, ինչպես նաև կնպաստեն առանցքային բարեփոխումների ծրագրին, որոնք ուղղված են գործարար միջավայրի բարելավմանն ու հարկային վարչարարության բարեփոխմանը:
«ՀԲ պորտֆելը Հայաստանում ներառում է 18 ակտիվ ծրագիր, 1992թ. ի վեր հատկացվել է 1,4 մլրդ դոլար»,-ասել է Հափին՝ հավելելով, որ երրորդ մասնաբաժինը ևս կհատկացվի 2011 թվականին:

12 Январь 2011 - 08:22 AMT
Совет исполнительных директоров Всемирного банка (ВБ) утвердил пакет финансового содействия Армении, который будет направлен на поддержку социально необеспеченных слоев населения, стимулирование человеческого капитала, а также на повышение конкурентоспособности страны и развития частного сектора. Об этом сказал журналистам в Ереване глава ереванского офиса Всемирного банка Жан-Мишель Аппи. Он сообщил, что предоставленный Армении кредит в размере $25 млн. является вторым траншем из предусмотренных трех по второй Операции по политике развития (ОПР), которые призваны содействовать правительству Армении для достижения им своих стратегических целей.
По словам главы ереванского офиса ВБ, данные операции будут содействовать укреплению конкурентного поля и введению изменений в законодательство о Недрах, а также будет содействовать программе ключевых реформ, направленных на улучшение бизнес среды и реформ в налоговом администрировании.
«Портфель ВБ в Армении образован из 18 активных программ и общий объем предоставленных средств с 1992 года по сей день составляет $1,4 млрд.», – сказал Аппи, добавив, что третий транш также предусмотрен на 2011 год.