12 Հունվար 2011 - 11:32 AMT
2011-ին կտրուկ նվազելու է Հայաստանում պարենային ապրանքների գների միջին ցուցանիշը, և տարվա արդյունքներով գնաճը կազմելու է շուրջ 4-5 տոկոս, կարծում է ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին:
«Գնաճը հայկական տնտեսության բաց լինելու անմիջական դրսևորումն է: Չնայած նրան, որ գնաճը 2010-ին կազմել է 9.4 տոկոս, այն հիմնականում պայմանավորվել է սննդամթերքի գների աճով, բայց դրան նաև նպաստել են տրանսպորտի բարձր սակագները և ցորենի և հումքի բարձր գները»,- ասել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Փորձագետը նաև հիշեցրել է, որ ՄԱԿ Պարենային և գյուղատնտեսական կազմակերպության (FAO) զեկույցի համապատախան Հայաստանը մտել է տասնյակ երկրների թվի մեջ, որտեղ 2010-ին գրանցվել է պարենային գների կտրուկ գնաճ: Նա նաև հայտնել է, որ Հայաստանում գնաճը հիմնականում պայմանավորված է եղել անբարենպաստ բնակլիմայական պայմաններով, Ռուսաստանից երաշտի հետևանքով ներկրման ծավալների կրճատումով:

В 2011 году резко снизится средний показатель цен на продовольственные товары в Армении, и по итогам года инфляция составит порядка 4-5%, считает глава ереванского офиса Всемирного банка (ВБ) Жан-Мишель Аппи.
«Инфляция является непосредственным проявлением открытости армянской экономики. Несмотря на то, что инфляция в 2010 году составляла 9,4%, она в основном была обусловлена ростом цен на продукты питания, но этому также способствовали высокие тарифы на транспорт и высокие цены на зерно и сырье», – сказал он на пресс-конференции в Ереване.
Эксперт также напомнил, что в соответствии с докладом Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO), Армения вошла в число десяти стран, где в 2010 году был зарегистрирован резкий рост цен на продовольственные товары.
Глава ереванского офиса ВБ сообщил, что рост цен в Армении в основном был обусловлен плохими климатическими условиями, сокращением объемов производства и импорта из России в результате засухи.