13 Հունվար 2011 - 09:42 AMT
Համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից հետո 2011-ին պարզ դարձավ, որ աշխարհն արդեն չի վերադառնա նախաճգնաժամային տնտեսական մոդելին, սակայն նոր մոդելը դեռ չի պարզաբանվել, և դա լուրջ մարտահրավեր է: Այդ մասին, բացելով կառավարության նիստը, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նա ուշադրություն է հրավիրել 2010-ի վերջում հայ գործարարների հետ ՀՀ նախագահի հանդիպման վրա, մեջբերելով Սերժ Սարգյանի խոսքերն այն մասին, որ 2011-ը լինելու է համառ աշխատանքի, տնտեսության վերականգնման և դիվերսիֆիկացիայի տարի:
Վարչապետը նաև հավելել է, որ Հայաստանը 2011 է մտնում որոշակի պաշարներով: Մասնավորապես, ֆինանսների նախարարության հետ արդեն ամփոփվել են պետբյուջեի կատարման նախնական արդյունքները. եկամուտների գծով տարեկան ծրագիրը գերակատարվել է 25 մլրդ դրամով, որից 20 մլրդը` հարկային եկամուտների հաշվին, ավելին, հաջողվել է եկամուտների գծով տնտեսել 15 մլրդ դրամ:
«Դա նշանակում է, որ մենք ավելացրել ենք 2011-ի մեր մակրոտնտեսական պաշարները»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը: Նա հավելել է, որ միասնական հաշվի մնացորդը կազմում է 30 մլրդ դրամ, կայունացնող հիմնադրամը` 45 մլրդ դրամ նախատեսված 31 մլրդ դրամի փոխարեն: Դրան գումարվում է 25 մլն դոլարանոց տրանշը, որը նախօրեին հատկացվել է ՀԲ-ի կողմից:

13 Январь 2011 - 09:42 AMT
После мирового финансово-экономического кризиса, к 2011 году стало ясно, что мир уже не вернется к своей докризисной экономической модели, однако новая модель еще не уточнена и это серьезный вызов. Об этом, открывая заседание правительства, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян. Глава правительства обратил внимание на заявление главы государства в ходе встречи с армянскими бизнесменами в конце 2010 года, процитировав слова Сержа Саргсяна о том, что 2011 год будет годом упорного труда, восстановления экономики и ее диверсификации.
Премьер также добавил, что Армения вступает в 2011 год с определенными запасами. В частности, с министерством финансов уже подведены предварительные итоги по выполнению госбюджета: по линии доходов годовая программа перевыполнена на 25 миллиардов драмов, из которых 20 миллиардов – за счет налоговых поступлений, более того удалось сэкономить 15 миллиардов драмов по линии расходов.
“Это означает, что мы увеличили наши макроэкономические запасы на 2011 год”,- сказал Тигран Саркисян. Он добавил, что остаток на едином счету составляет 30 млрд. драмов, стабилизационный фонд – 45 млрд. драмов против запланированных 31 млрд. драмов. К этому также прибавляется транш в размере $ 25 миллионов, выделенных накануне Всемирном Банком.