Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 13-ին հաստատել է 2011 թվականի միջոցառումների ծրագիրը: «Այդ ծրագիրը համահունչ է նախագահի նախընտրական ծրագրին»,-ասել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Տիգրան Սարգսյանը բարեփոխումների 4 հիմնական բլոկ է առանձնացրել, որոնք առաջնային են լինելու 2011թ.:
Ըստ նրա, առաջին բլոկում կարելի է նշել տնտեսական համակարգի դիվերսիֆիկացումը: «ՀՀ կառավարությունը լուրջ կեսանթոշակային բարեփոխում է նախաձեռնել, որը երկարաժամկետ բնույթ է կրում»: Այս բլոկում է նաև ԱՊՊԱ պայմանագրերի ներդրումը, ինչը թույլ կտա ձևակերպել համապատասխան ինստիտուցիոնալ կառույցներ: Ինչպես ասել է վարչապետը, կառավարության ջանքերն այս տարի կուղղվեն նաև գործարար միջավայրի բարեփոխմանը, մասնավորապես, հարկային ու մաքսային վարչարարության բարեփոխմանը:
Բարեփոխումների երկրորդ բլոկին Տիգրան Սարգսյանը դասել է արդյունաբերության ոլորտը, որտեղ կորոշվեն կոնկրետ խնդիրները յուրաքանչյուր առանձին ճյուղի համար: Արդեն մշակվել է արտահանման համալիր ծրագիր: Այստեղ է ընդգրկված նաև գյուղատնտեսությունը, որը երկրի կառավարության ուշադրության կենտրոնում կլինի:
Կառավարության առջև խնդիր է դրված բարելավել ծառայությունների ոլորտը առողջապահության և կրթության ոլորտներում՝ բարձրացնելով դրանց մատչելիությունն ու նվազեցնելով կոռուպցիոն ռիսկերը: Չորրորդ բլոկում ընդգրկված են դատաիրավական ոլորտի ու ոստիկանության բարեփոխումները: «Այստեղ կան դրական արդյունքներ՝ կրճատվել է ՃՏՊ-ների քանակն ու տուժածների թիվը: Հնգամյա ծրագիրը մեզ հաջողվեց կատարել մեկ տարում»,-ասել է վարչապետը:

13 Январь 2011 - 11:02 AMT
Правительство Армении на заседании 13 января утвердило программу мероприятий и основные приоритетные задачи на 2011 год. «Эта программа мероприятий должна быть созвучна с предвыборной программой главы армянского государства»,- подчеркнул премьер-министр РА Тигран Саркисян. В тоже время глава правительства выделил 4 основных блока реформ, которые будут приоритетными в 2011 году.
По его словам, в первый блок реформ входит диверсификация экономической системы страны, и «с этой точки зрения правительство РА начало серьезные пенсионные реформы, которые носят долгосрочный характер». Сюда же входит ОСАГО, что позволит сформировать соответствующие институциональные структуры. Как сообщил премьер, усилия правительства в этом году будут также направлены на реформы, касающиеся бизнес-среды, в частности, налогового и таможенного администрирования.
Ко второму блоку реформ Тигран Саркисян отнес сферу промышленности, где будут определены конкретные задачи для отдельных ее ветвей с целью обеспечения роста. Уже также разработана комплексная программа экспорта. В этот блок входят также сельское хозяйство, которое будет в центре внимания правительства страны.
Перед правительством поставлены задачи улучшения качества услуг в сфере здравоохранения и образования с целью повышения их доступности и снижения коррупционных рисков. К четвертому блоку глава правительства отнес реформы в судебно-правовой сфере и полиции. «Здесь есть положительные результаты: сократились ДТП и число пострадавших. Пятилетнюю программу нам удалось выполнить за год»,- сказал премьер.