2010 թվականի բարձր գնաճը ծանր հարված էր Հայաստանի բնակչության համար, քանի որ նրա տնտեսությունը հետխորհրդային տարածքում միշտ բնութագրվել է որպես ցածր գնաճով տնտեսություն, գտնում է ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր, վարկաֆինանսական ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: Նա նշել է, որ ընթացիկ տարում ամեն ինչ պետք է արվի գնաճը նախանշված սահմաններում պահելու համար՝ 4±1,5%: ՀՀ տնտեսության հիմնական երկու բացասական երևույթները 2010թ. աննախադեպ գնաճն էր (9,4 տոկոս) և անկումը գյուղատնտեսության ոլորտում: Մեկը պայմանավորված է մյուսով, քանի որ անբարենպաստ կլիմայական պայմանների պատճառով անկում գրանցվեց գյուղատնտեսության ոլորտում, հետևաբար աճեցին սննդամթերքի գները»-ասել է նա:
Փորձագետը նշել է, որ բարձր գնաճին Հայաստանում նպաստեց գնաճը միջազգային շուկայում, մասնավորապես, ցորենի գնի աճը: «Առաջիկա 1-2 տարում մենք կարող ենք հասնել նրան, որ ապահովենք մեր ցորենի պահանջարկի 55 տոկոսը: Այդ դեպքում Հայաստանը նվազ կախում կունենա համաշխարհային գների տատանումից»,-ասել է Մինասյանը:

Высокая инфляция 2010 года стала тяжелым ударом для населения Армении, так как ее экономика на постсоветском пространстве всегда характеризовалась как экономика с низким уровнем инфляции, считает депутат парламента РА, председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян.
При этом он отметил, что в текущем году должно быть сделано все, чтобы вернуть показатель инфляции в целевые рамки, 4±1,5%. «Двумя основными отрицательными явлениями в экономике Армении в 2010 году стали беспрецедентно высокий уровень инфляции (9,4%) и спад в сфере сельского хозяйства. Одно обусловлено другим, так как из-за неблагоприятных климатических условий произошел спад в сфере сельского хозяйства, а вследствие этого выросли цены на продукты», – сказал он.
При этом эксперт подчеркнул, что высокому уровню инфляции в Армении также способствовал рост цен на международном рынке, в частности, особое влияние имело повышение цен на зерно. «В ближайшие год-два мы сможем достичь того, чтобы обеспечить себя зерном на 55%. При таких обстоятельствах Армения станет менее зависимой от колебаний мировых цен», – добавил Минасян.