Հայաստանի քաղաքացիներն այս անգամ որոշել են Նոր տարին և Սուրբ ծնունդը հիմնականում նշել Աթենքում, Փարիզում, Լառնակայում, Դուբայում և Թել Ավիվում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնել է «Արմավիա» ավիաընկերությունը: Հենց այդ չվերթները մեծ պահաջարկ են վայելել բնակչության շարքում: Ինչ վերաբերվում է Վրաստանին, այդ չվերթն աշխատել է սովորական ռեժիմով:
Միաժամանակ, «ՀԿԵՈՒ» ՓԲԸ-ի մամլո քարտուղար Վահե Դավթյանը հաղորդել է, որ 2011-ի հունվարի 1-9-ն ընկած ժամանակահատվածում Վրաստան է մեկնել 451 ուղևոր, ինչը խոսում է այն մասին, որ հայերն անտարբեր չեն այդ երկրի նկատմամբ: Ավելին, մեր ժողովուրդն ուղղակի ցանկանում է փոխել ամանորյա տոների նկատմամբ ավանդական մոտեցումը, փոխել միջավայրը, առավել ևս, տեղի հանգստավայրերը մատչելի չեն. նույն Ծաղկաձորում 1 օրվա հանգստի արժեքը 30 000 դրամ է` չխոսելով Ջերմուկի և այլ վայրերի մասին:
Պետք է նշել, որ Հայաստանում դեռ չի մշակվել ամանորյա տոնակատարությունների ծրագիր, որը կկարողանար զբոսաշրջիկներին հրապուրել, իսկ տնից տուն գնալը և միայն ուտելն ու խմելը չեն գրավում արտասահմանցիներին: Օրինակ, Թբիլիսիում Սուրբ ծնունդի ժամանակ տեղի է ունենում ավանդական ժողովրդական տոնակատարություն և ալիլո` մանկատների երեխաների համար նվերների հավաքում: Բացի դրանից, Վրաստան հաճախ այցելող քաղաքացիները նկատել են, որ վերջին 2-3 տարում երկրի իշխանությունները հսկայական միջոցներ են ծախսում Թբիլիսին եվրոպական քաղաքների օրինակով զարդարելու վրա, ինչը նույնպես գրավում է հյուրերին:

13 Январь 2011 - 12:01 AMT
Отметить Рождество и Новый год на этот раз граждане Армении решили в основном в Афинах, Париже, Ларнаке, Дубае и Тель-Авиве. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили в авиакомпании «Армавиа». Именно эти рейсы пользовались большим спросом среди населения. Что же касается Грузии, то этот рейс работал в своем обычном режиме.
В то же время пресс-секретарь ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Ваге Давтян сообщил, что в период с 1 по 9 января 2011 года в направлении Грузии был перевезен 451 пассажиров (туда – обратно), что говорит о том, что армяне не равнодушны к этой стране. Более того, армянскому народу просто хочется сменить традиционный подход к новогодним праздникам, сменить обстановку, тем более, что местные курортные города недоступны по цене: тот же Цахкадзор, где 1 день стоит в среднем 30 000 драмов, не говоря о Джермуке и других местах.
Надо отметить, что в Армении пока не разработана программа новогодних празднеств, которая могла бы привлечь туристов. Например, в Тбилиси в Рождество проходит традиционное народное гуляние и алило – сбор подарков для детей в детских домах. Помимо этого, граждане, которые часто посещают Грузию, заметили, что за последние 2-3 года власти страны тратят огромные средства на украшение Тбилиси по примеру европейских городов, что тоже привлекает гостей.