13 Հունվար 2011 - 12:30 AMT
ՀՀ կառավարությունը հունվարի 13-ի նիստի ժամանակ հաստատել է փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը 150 մլն դրամով աջակցելու 2011-ի պետական ծրագիրը:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հաղորդել է, որ ՓՄՁ-ներին բաժին է ընկնում ՀՆԱ 40 տոկոսը և արտահանման մեծ մասը: Եվ չնայած նրան, որ միջոցները սահմանափակ են, այնուամենայնիվ, կատարվելու են անհրաժեշտ ծավալով աշխատանքներ, քանի որ այդ ոլորտը երկրի տնտեսության կարևորագության ոլորտներից է, ասել է նախարարը:
Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ ՓՄՁ-ներին աջակցելն իրականացվելու է մի քանի ուղղություններով, իսկ հիմնական ուղղություն դառնալու է ՓՄՁ-ին անմիջական ֆինանսական և ներդրումային աջակցություն ցուցաբերելը:
«2011-ը ՓՄՁ զարգացման համար կլինի բացառիկ տարի, քանի որ վարկերի տոկոսադրույքները նվազել են 2-3 տոկոսով»,- իր հերթին նշել է ՀՀ վարչապետը: Նրա խոսքերով, վարկային միջոցների ծավալները զգալիորեն աճել են, ավելին, բանկերն իրենք են որոնում տնտեսվարող սուբյեկտներ, որոնք պատրաստ են վարկ վերցնել: «Դա բացառիկ հնարավորություն է ՓՄՁ վարկունակությունը բարձրացնելու համար»,- հավելել է կառավարության ղեկավարը:

13 Январь 2011 - 12:30 AMT
Правительство Армении на заседании 13 января утвердило программу государственного содействия малому и среднему бизнесу на 2011 год в размере 150 млн драмов.
Министр экономики Армении Тигран Давтян сообщил, что на долю МСБ приходится 40% ВВП и большая часть экспорта. И несмотря на то, что средства ограничены, тем не менее, будет проделан необходимый объем работ, поскольку эта сфера является одной из важнейших в экономике страны, добавил министр.
Тигран Давтян отметил, что содействие МСБ будет осуществляться в нескольких направлениях, а основным направлением станет оказание МСБ непосредственного финансового и инвестиционного содействия.
«Для развития МСБ 2011 год будет исключительным годом, поскольку процентные ставки по кредитам снизились на 2-3%», – подчеркнул в свою очередь премьер-министр Армении Тигран Саркисян. По его словам, объемы кредитных средств значительно увеличились, более того, банки сами ищут хозяйствующие субъекты, которые готовы взять кредит. «Это исключительная возможность для того, чтобы повысить кредитоспособность МСБ», – добавил глава правительства.