Հայաստանում կենսաթոշակային բարեփոխումների շրջանակներում 2011-ից պետք է կիրառվի կենսաթոշակների վճարման նոր կարգ: Կամավոր հիմքերի վրա թոշակառուները կարող են օգտվել անկանխիկ հաշվեհամարից: Անկանխիկ հաշվեհամարի միջոցը կիրառվելու է միայն փետրվար-մարտից, քանի որ դեռ չլուծված են մնում որոշ տեխնիկական հարցեր` կապված առևտրային բանկերի և աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միջև տեղեկատվության փոխանակման հետ: Թոշակառուների հաշվեհամարը բացվելու է և սպասարկվելու անվճար, իսկ ծախսերն իր վրա վերցնում է ՀՀ կառավարությունը: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ին ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունը, հայկական բանկերի մի մասն արդեն կենսաթոշակների անկանխիկ վճարման նոր կարգին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել:
Բանկի և թոշակառուի միջև ստորագրվելու են հատուկ պայմանագրեր, որոնցում նշվելու են կողմերի իրավունքները և պարտավորությունները: Պետք է նշել է, որ թոշակառուն իրավունք ունի ցանկացած ժամանակ փոխել բանկը կամ դարձնել առկա հաշիվն անկանխիկ և հակառակը: Միաժամանակ, թոշակառուն տարին մեկ անգամ պետք է բանկ ներկայանա կնքված պայմանագրերի վերաձևակերպման համար:
Ինչպես հայտնել է «Առէկսիմբանկ` Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն, որը նույնպես մտադիր է միանալ կենսաթոշակների վճարման նոր համակարգին, բանկում հաշվեհամար բացելու համար Հայաստանի քաղաքացին պետք է ներկայացնի անձնագիր և սոցքարտ: Թոշակառուն պետք է դիմում գրի այն մասին, որ ցանկանում էմ որ իրեն սպասարկեն բանկում, այլ ոչ թե փոստում:
«Հայփոստ» ՓԲԸ-ն հիշեցնում է, որ տարեսկզբից Երևանում կենսաթոշակների վճարումն իրականացվում է Հայփոստի փոստային բաժանմունքներից, և փոստատարների առաքման միջոցով: Երկու դեպքում էլ վճարումը կատարվում է անվճար:
«Թոշակառուները որևէ պարագայում չպետք է վճարում կատարեն կենսաթոշակ ստանալիս` ոչ փոստային բաժանմունքում, ոչ էլ փոստատարին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Հայփոստ» ընկերությունը խախտումների դեպքում խնդրում է անմիջապես տեղեկացնել «Հայփոստ» ՓԲԸ-ում այսուհետ գործող թեժ գծի հեռախոսահամարներով` 514-666, 514-667:

13 Январь 2011 - 13:12 AMT
В рамках намеченных пенсионных реформ в Армении с 2011 года должен применяться новый порядок выплат пенсий. На добровольной основе пенсионеры могут воспользоваться безналичным расчетом. Способ безналичного расчета будет внедрен только с февраля – марта, поскольку еще остаются нерешенными некоторые технические вопросы, связанные с обменом информацией между коммерческими банками и министерством труда и социального страхования. Счета пенсионеров будут открываться и обслуживаться на бесплатной основе, а расходы берет на себя правительство страны.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе Центробанка РА, часть армянских банков уже подало заявку на участие в новом порядке безналичной оплаты пенсий. «Естественно, интерес проявляют все наши банки», – добавили в ЦБ РА.
Между банком и пенсионером будут подписаны специальные договора, в которых будут указаны права и обязанности сторон. Способ выплаты пенсии устанавливается на основании заявления пенсионера. Надо отметить, что пенсионер имеет право в любое время сменить банк или поменять наличный расчет на безналичный и наоборот. В то же время, пенсионер обязан раз в год являться в банк для переоформления заключенных договоров.
Как сообщили в ЗАО «АРЭКСИМБАНК – ГРУППА ГАЗПРОМБАНКА», который также намерен присоединиться к новой системе оплаты пенсий, для открытия счета в банке гражданину Армении потребуется предъявить паспорт и социальную карту. После чего ему будет предоставлен соответствующий счет в банке. Пенсионеру также необходимо будет написать заявление о том, что он хочет обслуживаться в банке, а не на почте. В то же время ЗАО «Айпост» напоминает, что с начала 2011 года выплата пенсий в Ереване осуществляется через почтовые отделения и посредствам доставки почтальонами. И в том и в другом случае выплата осуществляется бесплатно. Пенсионеры в любом случае не должны платить при получении пенсии. Компания «Айпост» просит при нарушениях звонить по горячим линиям: 514-666, 514-667.