Հայաստանի առևտրային բանկերի համախառն ակտիվները շարունակում են կրճատվել, վարկերի պահանջարկն օրեցօր աճում է, և բոլոր բանկերը վճարունակ հաճախորդներ են որոնում: Այդ մասին հունվարի 14-ին մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին: «Երկրի Կենտրոնական բանկի վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը չափազանց բարձր է, որպեսզի առևտրային բանկերը կարողանան նվազեցնել վարկերի տոկոսադրույքները: Իսկ եթե ԿԲ-ն նվազեցնի վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, ապա 9.4 տոկոսանոց կվերածվի 20 տոկոսանոցի»,- ասել է նա:
Միաժամանակ, Բագրատյանը կարծում է, որ նման իրավիճակից դուրս գալու ելք կարող է դառնալ պայքարը մենաշնորհատերերի դեմ: «Հայաստանի կառավարությունը չի գնա նման քայլի, և, հետևաբար, երկրում անհնար է նվազեցնել վարկերի տոկոսադրույքները: Առավելագույնը նրանք կարող են նվազեցվել 0.5 տոկոսով, ինչն էականորեն ոչ մի բանի վրա չի ազդի»,- հավելել է նախկին վարչապետը:

Валовые активы коммерческих банков Армении продолжают сокращаться, спрос на кредиты падает с каждым днем, и все банки в поисках платежеспособных клиентов. Об этом 14 января в ходе пресс-конференции сказал экс-премьер Армении Грант Багратян, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net. «Ставка рефинансирования Центрального банка страны слишком высока, чтобы комбанки смогли снизить процентные ставки по кредитам. А если ЦБ снизит ставку рефинансирования, то 9,4%-я инфляция превратится в 20%-ю», – отметил он.
При этом Багратян считает, что выходом из такой ситуации может стать только борьба с монополистами. «Правительство Армении не пойдет на такой шаг, а, следовательно, в стране невозможно снизить процентные ставки по кредитам. Максимум они могут быть снижены на 0,5%, что существенно ни на что не повлияет», – добавил экс-премьер.