16 Հունվար 2011 - 12:13 AMT
Արմեն Մովսեսյանն ու Իրանի նավթարդյունաբերության փոխնախարարը քննարկեցին էներգետիկ համագործակցության հարցեր
Իրանի նավթարդյունաբերության փոխնախարար Ալիրեզա Զեյգամին եռօրյա այցով ժամանել է Հայաստան: Այցի շրջանակներում Զեյգամին հանդիպեց Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսեսյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին Հայաստանի ու Իրանի միջև էներգետիկ համագործակցության հարցեր: Մասնավորապես, քննարկվեցին գազի վերաբերյալ հայ-իրանական գործարքի մանրամասները, որը 25 տարվա հեռանկար ունի:
Կողմերն անդրադարձան նաև Թավրիզ-Երևան 365-կիլոմետրանոց նավթատարի շինարարության հարցերին, որը ծրագրվում է ավարտել 2014 թվականին: Քննարկվեցին նաև Իրանի ու Հայաստանի միջև նոր` երրորդ բարձր լարման էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման հարցերը, հաղորդում է Tehran Times-ը:

Заместитель министра нефтяной промышленности Ирана Алиреза Зейгами с трехдневным визитом посетил Армению. В рамках визита Зейгами встретился министром энергетики и природных ресурсов Армении Арменом Мовсесяном. В ходе встречи стороны обсудили вопросы энергетического сотрудничества между Арменией и Ираном. В частности, были обсуждены детали армяно-иранской газовой сделки, имеющей перспективу на 25 лет вперед.
Собеседники коснулись также вопросов строительства 365-километрового нефтепровода Тавриз-Ереван, которое планируется завершить к 2014 году. Были обсуждены также вопросы строительства новой, третьей высоковольтной линии электропередачи (ЛЭП) между Ираном и Арменией, сообщает Tehran Times.