17 January 2011 - 11:13 AMT
Բնապահպանները և Կապանի բնակչությունն (Սյունիքի մարզ) անհանգստացած են Կապանի Շահումյան և Բանավան շրջանների բազմամետաղ հանքավայրի շահագործմամբ: Մտավախություն կա, որ մինչև ընթացիկ տարվա վերջ հանքավայրի սեփականատեր «Dino Gold Mining Company»-ն սկսելու է բաց ճանապարհով հանքավայրի շահագործումը, ինչը հղի է լուրջ բնապահպանական խնդիրներով, ինչպես նաև Սյունիքի մարզի բնակչության առողջության հետ կապված խնդիրներով:
«Էկոլուր» ՀԿ-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանի խոսքերով, Կապանում իրավիճակը կարելի է անվանել աղետալի` կապված շրջակա միջավայրի աղտոտման հետ: «Դեռ երկու տարի առաջ ուսումնասիրությունների արդյունքում նկատվել է, որ Սյունիքի որոշ շրջաններում ջրում, հողում, սննդամթերքում ծանր մետաղների առկայությունը գերազանցել են կոնցենտրատների թույլատրելի սահմանները: Եվ դա այն դեպքում, որ մինչև հիմա հանքավայրը շահագործվել է փակ ճանապարհով»,- Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է նա:
Զարաֆյանը նշել է, որ կառավարության գերատեսչությունները, որոնք պատասխանատու են այդ խնդիրների համար, մասնավորապես, բնապահպանության նախարարությունը և առողջապահության նախարարությունը, բացարձակ ոչ մի միջոց չեն ձեռնարկում: «Առողջապահության նախարարությունը պետք է ծրագիր մշակի պետպատվերի շրջանակներում օգնություն ցուցաբերելու համար, քանի որ ծանր մետաղները մնում են շրջակա միջավայրում, և նստվածք տալիս հողում ու մարդկանց օրգանիզմներում` առաջացնելով ծանր հիվանդությունների տարբեր տեսակներ»,- ասել է նա և հավելել, որ բաց շահագործման արդյունքում կրճատվում են աշխատատեղերը:

Экологи и население Капана (Сюникская область) чрезвычайно обеспокоены возможной эксплуатацией капанского месторождения полиметаллов районов Шаумян и Банаван. Существует опасение, что до конца текущего года владелец месторождения – компания “Dino Gold Mining Company” – начнет эксплуатацию месторождения открытым путем, что чревато серьезными экологическими проблемами, а также проблемами, связанными со здоровьем населения Сюника.
По словам председателя общественной организации “Эколур” Инги Зарафян, ситуацию в Капане можно назвать бедственной в связи с загрязнением окружающей среды: воды, почвы. “Еще 2 года назад в результате исследований было обнаружено, что в некоторых регионах Сюника наличие тяжелых металлов в воде, почве и пищевых продуктах превышали предельно допустимые концентраты. И это при том, что до сих пор месторождение эксплуатировалось закрытым путем”, – сказала она на пресс-конференции в Ереване.
Зарафян отметила, что правительственные ведомства, ответственные за эти проблемы, в частности, Министерство по охране природы и Минздрав, абсолютно никаких мер не предпринимают. “Минздрав должен хоты бы разработать программу по оказанию помощи населению в рамках госзаказа, поскольку тяжелые металлы остаются в окружающей среде и оседают в почве и организмах людей, вызывая различные виды тяжелых заболеваний, в том числе ослабление иммунной системы”, – подчеркнула она.