18 Հունվար 2011 - 08:57 AMT
Ազգային փոխադրող «Արմավիա» ավիաընկերությունը հունվարի 17-ին ներկայացրել է Երևան-Բրատիսլավա-Երևան նոր չվերթը: Ինչպես հայտնել է լրագրողներին ընկերության գլխավոր տնօրեն Նորայր Բելլույանը, «Արմավիան» արդեն ունի 45 ուղղություն: «Բրատիսլավայի օդանակավայանը ևս մեկ օդանավակայան է, որը կապելու է մեր ուղևորներին Եվրոպայի այլ քաղաքների հետ: Այն մեծ ապագա ունի»,- ասել է նա: Ընկերության պլանների մեջ է մտնում դեպի Մյունխեն, իսկ ամռանը` դեպի Վենետիկ չվերթների բացումը:
Պատասխանելով սլովակ լրագրողներին հարցերին` Նորայր Բելլույանը հաղորդել է, որ 2009-ին ընկերությունը փոխադրել է 700 հազար ուղևոր, իսկ 2010-ին` շուրջ 800 հազար: «Ընկերության պլանների մեջ է մտնում ուղևորահոսքը մինչև 1 մլն հասցնելը»,- հավելել է նա: Բացի դրանից, գլխավոր տնօրենը նշել է, որ 2011-ի փետրվարի վերջին «Արմավիայի» տրամադրության տակ է լինելու «Սուխոյ Սուպերջեթ-100» ինթնաթիռը:
Իր հերթին, Բրատիսլավայի օդանավակայանի գործադիր տնօրեն Յանչուլա Մարոշը նշել է, որ «սա պատամական պահ է երկկողմ հարաբերություններում»: Նա ասել է, որ սկզբից չվերթն իրականացվելու է շաբաթական մեկ անգամ, սակայն մտադրություն կա այն հասցնել շաբաթական երկու անգամի:

18 Январь 2011 - 08:57 AMT
Национальный перевозчик – авиакомпания «Армавиа» 17 января презентовала новый рейс Ереван-Братислава-Ереван. Как сообщил журналистам генеральный директор компании Норайр Беллуян, у «Армавиа» уже есть 45 направлений. «Аэропор Братиславы – это еще один аэропорт, который свяжет наших пассажиров с другими городами Европы. Он имеет большое будущее», – сказал он. В планы компании входит открытие рейса и в Мюнхен, а в летний период – в Венецию.
Отвечая на вопросы словацких журналистов, Норайр Беллуян сообщил, что в 2009 году компания перевезла 700 тыс. пассажиров, а в 2010 году – порядка 800 тыс. «В планы компании входит увеличение пассажиропотока до 1 млн. человек», – добавил он. Помимо этого, гендиректор отметил, что в распоряжении «Армавиа» в конце февраля 2011 года поступит первый серийный самолет «Сухой Суперджет-100».
В свою очередь исполнительный директор аэропорта Братиславы Янчула Марош подчеркнул, что «это большой исторический момент в двусторонних отношениях». В связи с этим он отметил, что первоначально рейс будет осуществляться один раз в неделю, однако есть намерение увеличить его до двух раз в неделю.