18 Հունվար 2011 - 09:33 AMT
Այսօր Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելել է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» ընկերություն: Վարչապետը մասնակցել է ընկերության ջրի մաքրման նոր կայանի բացմանը, որում արտադրության ընթացքում օգտագործված ամբողջ ջուրը մաքրվում է բնապահպանական ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան այնպես, որ շրջակա միջավայր վերադարձվող ջուրը լիովին պիտանի է բուսական և կենդանական կյանքի համար:
Կառավարության ղեկավարը շրջել է նորաբաց կայանում, ինչպես նաև ծանոթացել է ընկերության արտադրական հնարավորություններին: Տիգրան Սարգսյանին է ներկայացվել ըմպելիքների պատրաստման գործընթացը, ինչպես նաև Հայաստանում ընկերության 15-ամյա գործունեության արդյունքները:
Այցի ավարտին, պատասխանելով լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հարցերին, վարչապետը կարևորել է ընկերության գործունեությունը, նշելով, որ այն ստեղծել է բազմաթիվ աշխատատեղեր և մեր երկրի խոշորագույն հարկատուներից մեկն է. «Մեր այցելության նպատակն է ուսումնասիրել այն փորձը, որ Կոկա-Կոլան ունի ջրերի մաքրման հարցում, քանի որ դա ու միջազգային ստանդարտները, որ նրանք կիրառում են պետք է տարածենք նաև այլ ձեռնարկությունների վրա, որպեսզի էկոլոգիական միջազգային ստանդարտների կիրառվեն Հայաստանի Հանրապետության այլ ձեռնարկություններում»:
Ընկերությունը գործում է արդեն 15 տարի: Այսօր «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» ընկերությունում աշխատում է 318 մարդ, ընկերության կողմից Հայաստանում ստեղծված աշխատատեղերի քանակը հասնում է 3000-ի: 2010-ին ընկերությունը պետբյուջեի առաջ կատարել է իր հարկային պարտավորությունները 2 մլրդ դրամի չափով և երկրի խոշորագույն հարկատուներից է:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян в сопровождении заместителя министра экономики РА Карине Минасян и главы Госкомитета водного хозяйства страны Андраника Андреасяна 18 января принял участие в открытии новой, не имеющей аналогов в республике, станции по очистке воды COCA-COLA HELLENIC BOTTLING COMPANY ARMENIA. Используемая в процессе производства вся вода проходит на этой станции очистку в соответствии с международными стандартами на таком уровне, что в природу возвращается вода полностью пригодная для растительного и животного мира.
Глава правительства ознакомился также с процессом производства таких напитков, как COCA-COLA, Fanta, Sprite и Bonaqua. «Целью нашего сегодняшнего визита является – изучение того опыт, который КОКА-КОЛА имеет с точки зрения очистки воды с применением международных стандартов. Мы должны распространить этот опыт и на другие компании, чтобы применялись лучшие экологические стандарты. Это имеет не только экологическое значение для нас, поскольку фактор очистки воды имеет важное значение в плане предоставления оросительной воды в сельском хозяйстве», – сказал он.
Компания существует уже 15 лет, и год от года увеличивает свои мощности и объемы производства. На сегодняшний день в COCA-COLA HELLENIC BOTTLING COMPANY ARMENIA работает 318 человек, непосредственно же число рабочих мест, созданные компанией в Армении достигает 3000 человек. В 2010 году компания выполнила свои налоговые обязательства перед госбюджетом в размере 2 млрд. драмров и является одним из крупных налогоплательщиков страны.