Խոշոր հարկատուների արտադրանքի իրացումից հասույթը 2010թ. նոյեմբեր ամսին կազմել է 186.7 մլրդ դրամ կամ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ նվազել է 1.0 %-ով: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ նշված ցուցանիշի առումով աճ արձանագրվել է 201 կազմակերպությունների մոտ` 32.5 մլրդ դրամով և նվազել 123-ի մոտ` 34.2 մլրդ դրամով: Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակված «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2010թ.-ի նոյեմբեր ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» փաստաթղթի մեջ: Վերլուծությունը կատարվել է ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2010թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 343 հարկ վճարողների ցանկի համաձայն:
Ըստ վերլուխության, 2010թ.-ի նոյեմբերին հարկային մարմնի կողմից կատարվել են 76 հարկային ստուգումներ, որոնց արդյունքում առաջադրվել է բյուջե լրացուցիչ վճարման ենթակա գումարներ 124.4 մլն դրամի չափով: Աշխատողների միջին ցուցակային թիվը 2010թ.-ի նոյեմբերին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ նվազել է 3.0 %-ով և կազմել է 111586 մարդ:
Ինչ վերաբերվում է աշխատանքի վարձատրությանն ուղղված միջոցների ցուցանիշին, ապա այս տարվա նոյեմբերին արձանագրվել է 0.9 % աճ նախորդ տարվա նոյեմբեր ամսվա նկատմամբ:

Выручка от реализации продукции крупных налогоплательщиков Армении в ноябре 2010 года составила 186,7 млрд. драмов, увеличившись на 1% по сравнению с аналогичным периодом 2009 года. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за ноябрь 2010 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве РА. Мониторинг был проведен среди 343 крупных налогоплательщиков Армении. При этом рост данного показателя был зафиксирован в 201 компаниях – 32,5 млрд. драмов, а спад был отмечен в 123 компаниях – 34,2 млрд. драмов.
Согласно данным Анализа, за ноябрь 2010 года налоговые органы осуществили 76 проверок. В результате этого в госбюджет были осуществлены дополнительные выплаты в размере 124,4 млн. драмов. В Армении в ноябре 2010 года среднесписочная численность сотрудников сократилась по сравнению с аналогичным периодом 2009 года на 3%, составив 111 586 человека. Помимо этого одновременно расходы по зарплате в указанный период возросли на 0,9%.