19 Հունվար 2011 - 12:48 AMT
Պարտադիր ապահովագրման պայմանագրերի վաճառքով «ԻՆԳՈ Արմենիան» զբաղեցնում է ողջ շուկայի 20 տոկոսը, Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է ընկերության պատասխանատու ակտուար Հայկ Զաիմցյանը:
«2011-ի հունվարի 18-ի դրությամբ ընկերությունում ստացվել է ճանապարհատրասնպորտային պատահարների փաստերով 240 զանգ, բայց մեր հաճախորդների միայն մի մասն է մեղավոր: Տվյալ պահին քննարկման գործընթացում է 45 հայտ: 25 ապահովագրական դեպքերով վճարվել է շուրջ 4 մլն դրամ»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է շուկայի ընդհանուր ցուցանիշներին, ապա, փորձագետի կարծիքով, մոտ ժամանակները Հայաստանում ապահովագրված մեքենաների թիվը կհասնի 320-350 հազարի ներկա 260 հազարի փոխարեն:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` Զաիմցյանն ասել է, որ պարտադիր ապահովագրման համակարգի ներմուծման հետ կապված` աճել է ԿԱՍԿՈ պայմանագրերի վաճառքը:

19 Январь 2011 - 12:48 AMT
По продажам полисов обязательного автострахования компания «ИНГО-Армения» занимает 20% от всего рынка, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване ответственный актуарий компании Айк Заимцян.
«По состоянию на 18 января 2011 года в компанию поступило 240 звонков по фактам дорожно-транспортных происшествий, но только часть наших клиентов являются виновной стороной. На данный момент в процессе рассмотрения 45 заявок. По 25 страховым случаям уже выплачено возмещение в размере около 4 млн драмов», – сказал он. Айк Заимцян сообщил, что почти все возмещения проходили по упрощенной системе, то есть не превышали сумму в 200 тыс. драмов.
Что касается общих показателей рыка, то, по мнению эксперта, в ближайшее время число застрахованных автомобилей в Армении достигнет показателя 320-350 тыс., против нынешних 260 тыс.
Кроме того, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, представитель «ИНГО-Армения» сказал, что в связи с внедрением системы обязательного автострахования также возросли продажи полисов КАСКО (страхование автомобилей от личного ущерба).