Հայ առևտրականները դժգոհ են բեռնափոխադրումների սակագների բարձրացումից, մասնավորապես, Թուրքիայից: Նրանցից ոմանք մեղադրում են երկրի մաքսային ծառայությանը, սակայն իրավիճակն այլ է:
Պարզվում է` Թուրքիայի տրանսպորտի և հաղորդակցությունների նախարարությունը խստացրել է այդ երկրից Հայաստան մեքենաներով բեռանփոխադրումների վերահսկողությունը: Բացի դրանից, ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում «ՌեյլՎնեշտրանս» ընկերության ավտոփոխադրումների մենեջեր Աշոտ Միրաքյանը, Վրաստանի իշխանությունները վճարներ են գանձում փոխանցման համար: Բայց ամենագլխավոր գործոնը վառելիքի գների թանկացումն է 34 տոկոսով, որը գրանցվել է 2011-ի սկզբից:
Սակագների բարձրացում սպասվում է նաև Ռուսաստանից բեռնափոխադրումների ուղղությամբ: «Այդ ուղղության սակագները դեռ չեն փոխվել, սակայն սպասվում է ոչ մեծ բարձրացում 5-8 տոկոսի չափով»,- հավելել է նա:
Ինչ վերաբերվում է Չինաստանից բեռնափոխադրումներին, ապա այստեղ իրավիճակը կայուն է, քանի որ դրանք իրականանում են կոնտեյներների միջոցով:

Армянские коммерсанты недовольны повышением тарифов на грузоперевозки, в частности, из Турции. Некоторые из них обвиняют таможенную службу страны, однако ситуация обстоит иначе.
Оказывается министерство транспорта и коммуникаций Турции ужесточило контроль над автомобильными грузоперевозками в Армению. Помимо этого, как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net менеджер по автоперевозкам компании «РейлВнештранс» Ашот Миракян, власти Грузии взимают платежи за транзит. Но самым главным фактором является повышение цен на топливо на 34%, которое было зафиксировано с начала 2011 года.
Повышение тарифов ожидается и в направлении грузоперевозок из России. «В этом направлении тарифы пока не изменились, однако ожидается небольшое повышение, в размере 5-8%», – добавил он.
Что же касается грузоперевозок из Китая, то здесь ситуация стабильна, поскольку они осуществляются посредством контейнеров.