Հայաստանի Պետեկամուտների կոմիտեն իր պարզաբանումներն է ներկայացրել ներկրվող հագուստի հանդեպ սահմանված դրույքների բարձրացման առիթով հայ առևտրականների` այսօր իրականացրած բողոքի ակցիայի հետ կապված: «Ներկրվող հագուստից գանձվող մաքսատուրքի դրույքաչափի որևէ փոփոխություն չի եղել: Հագուստի «կիլոգրամի կրկնակի թանկացման» շուրջ խոսակցությունները վերաբերում են տրանսպորտային ծախսերին, ինչը Պետական եկամուտների կոմիտեի իրավասության շրջանակներում չէ, այդ հարցերը հարկավոր է ճշտել բեռնափոխադրում իրականացնող կազմակերպություններից»,- նշվում է կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ: Ավելին, պետկառույցը հիշեցնում է, որ հագուստի մաքսային արժեքը երբեք ըստ կիլոգրամի չի հաշվարկվել, այլ ապրանքը գնահատվել է` ելնելով տեսակից, քանակից, որակից, ապրանքային նշանից, ծագման երկրից և համապատասխան այլ չափանիշներից:
Ինչ վերաբերում է շրջանառվող լուրերին, թե «Ստամբուլից Երևան ուղարկվող բեռի տրանսպորտային ծախսի մեջ 97 տոկոսից ավելին կազմում են մաքսազերծման ծախսերը», ապա հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ ապրանքի մաքսային արժեքից գանձվող մաքսատուրքի և ԱԱՀ-ի առավելագույն դրույքաչափը 32% է: Բացի դրանից, որոշ ապրանքների դեպքում այն կազմում է միայն 22%, այսինքն` գանձվում է միայն ԱԱՀ, հաղորդում է ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

19 Январь 2011 - 14:48 AMT
Государственный комитет по доходам Армении представил свои разъяснения по поводу акции протеста, организованной армянскими торговцами из-за повышения пошлин со стороны таможенной службы страны на ввозимую одежду. «Таможенные ставки на ввозимую в страну одежду не изменились. Разговоры «о двойном повышении ставок за 1 кг одежды» касаются транспортных расходов, что не входит в круг полномочий Госкомитета. Эти вопросы следует выяснить с компаниями, осуществляющими грузоперевозки», – отмечается в сообщении, распространенном Госкомитетом. Более того, госструктура напоминает, что расчет таможенных ставок осуществляется не по кг, а оценивается, исходя вида ввозимого товара, количества, качества, бренда, страны-производителя и других соответствующих стандартов.
Что же касается распространенной информации о том, что «в транспортных расходах по перевозке грузов из Стамбула в Ереван на долю таможенных выплат приходится 97%», то следует отметить, что максимальная ставка таможенной пошлины и НДС не превышает 32%. Помимо этого, в отношении отдельных товаров эта ставка составляет 22%, то есть взимается только НДС.