20 Հունվար 2011 - 12:33 AMT
Միխայիլ Բաղդասարով. Որքան շատ են քննադատում «Սուպերջեթը», այնքան մեծ է արտադրողի պատասխանատվությունը
«Արմավիայի» առաջին «Սուպերջեթի» շահագործումը նախատեսվում է սկսել արդեն 2011թ. փետրվար-մարտին, ՌԲԿdaily-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ընկերության նախագահ Միխայիլ Բաղդասարովը: «Նրա առաջին չվերթը տեղի կունենա այդ ժամանակահատվածում»,-ասել է նա; Ըստ նրա, այժմ ընթացքի մեջ է օդաչուների և տեխնիկական անձնակազմի վերապատրաստումը: Օդաչուները շարունակում են վերապատրաստումը իտալական Alenia Aeronautica ընկերությունում, որն աշխատում է «Սուխոյ» կորպորացիայի հետ համատեղ: Ապագայում «Սուպերջեթը» չվերթեր կիրականացնի ոչ միայն Մոսկվա, այլ նաև ընկերության ՌԴ բոլոր 22 երթուղիներում՝ Սանկտ Պետերբուրգ, Սոչի, Կրասնոդար, Նովոսիբիրսկ և այլն:
Ինչ վերաբերում է նախագծի քննադատությանը, ապա ընկերության նախագահն ասել է. «Քննադատությունը միայն նպաստում է նրան, որ արտադրողն ավելի պատասխանատու վերաբերվի իր աշխատանքին»:
Բաղդասարովը նշել է, որ ինքը ևս կմեկնի առաջին չվերթով: Ըստ նրա, ընկերությունը SSJ 5 ինքնաթիռների ձեռք բերման պայմանագիր ունի: «Նախատեսում ենք գնել նաև Boeing 777 և չվերթ կատարել Բանգկոկ ու Լոս Անջելես: Բանակցում ենք ամերիկյան շուկա դուրս գալու մասին: Այնժ արագ են աճում Չինաստանի ու Հնդկաստանի շուկաները: «Արմավիան» մտադիր է մինչ 2014թ. շահագործել արդեն 30 ինքնաթիռ»,-հավելել է նա:

Первый Superjet авиакомпания «Армавиа» планирует ввести в эксплуатацию в феврале-марте 2011 года, сообщил в интервью РБКdaily президент компании Михаил Багдасаров. «Его первый рейс состоится в эти сроки. Точную дату по понятным соображениям сообщить пока не могу», – сказал он. По его словам, в настоящее время идет подготовка летчиков и технического персонала. Летчики продолжают обучение в итальянской компании Alenia Aeronautica, работающей совместно с корпорацией «Сухой». В будущем Superjet станут эксплуатировать не только на московском направлении, но и на всех 22 российских маршрутах сети компании – Санкт-Петербург, Сочи, Краснодар, Ростов-на-Дону, Новосибирск и др.
Что же касается критики проекта, то глава компании сказал: «Нам лучше, чтобы его критиковали. Только в этом случае производитель ответственно подойдет к своему продукту».
Михаил Багдасаров отметил, что он тоже полетит первым рейсом. По его словам, у компании контракт на пять самолетов SSJ. «Как вы понимаете, точно о сроках их поставки говорить преждевременно. Будем эксплуатировать еще два региональных CRJ 200. Сейчас окончательно выкупаем один из находящихся у нас в эксплуатации А320, а также планируем купить Boeing 777 и летать на нем в Бангкок и Лос-Анджелес. Как вы видите, ведем переговоры и о выходе на американский рынок. Сейчас быстро растут такие рынки, как Китай и Индия. Всего к 2014 году планируем эксплуатировать уже 30 самолетов», – добавил он.