2010թ. ՀՀ Կենտրոնական բանկը 150 մլն դոլարի ինտերվենցիա է կատարել արտաքին պահուստներից, հունվարի 20-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԿԲ նախկին ղեկավար Բագրատ Ասատրյանը: Ըստ նրա, ՀՀ ԿԲ-ն դիմում է գնաճի զսպման այնպիսի միջոցների, որոնք արգելված են օրենքով, սակայն, նույնիսկ այդ դեպքում, երբ ազգային արժույթի փոխարժեքն աճեց 10 տոկոսով, գնաճը 2010թ. կազմեց ռեկորդային 9,5 տոկոս
«Գնաճի զսպման հարցը լիովին դրվել է Կենտրոնական բանկի վրա, երկրի կառավարությունն ոչինչ չի անում այդ ուղղությամբ, իսկ նորմալ խորհրդարան մենք չունենք»,-ասել է Ասատրյանը:
ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահը գտնում է, որ շատ տարիներ անց ևս Հայաստանի արտահանումը կշարունակի կրճատվել, իսկ ներմուծումն՝ ավելանալ: «Մենք վաղուց ենք հայտարարել, որ որդեգրում ենք լողացող փոխարժեքի քաղաքականությունը, սակայն կրկին վերադառնում ենք գնաճի զսպման նման միջոցներին»,-հավելել է նա:

За 2010 год Центральный банк Армении осуществил интервенции из внешних резервов на сумму $150 млн, сказал 20 января в ходе пресс-конференции экс-глава ЦБ РА Баграт Асатрян. По его словам, ЦБ РА идет на те методы сдерживания инфляции, которые запрещены по закону, но даже при таких мерах, когда за год курс национальной валюты вырос на 10%, инфляция составила рекордные 9,5%.
«Вопрос сдерживания инфляции полностью возложен на Центральный банк Армении, правительство страны ничего не делает в этом направлении, а нормального парламента у нас нет, чтобы что-то делать», – сказал Асатрян.
Экс-глава ЦБ РА считает, что через многие годы экспорт Армении также будет продолжать сокращаться, а импорт увеличиваться. «Мы давно заявили, что идем по пути плавающего курса драма, но снова обращаемся к подобным методам для сдерживания инфляции», – добавил он.