21 Հունվար 2011 - 12:29 AMT
Սլովակիայի գործարարները շահագրգռված են Հայաստանում ներդրումներ կատարելու գործում, Բրատիսլավայում PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Սլովակիայում Արևելյան շուկաների համար առևտրի և արդյունաբերության պալատի նախագահ Իվան Մոսկալենկոն: Նրա խոսքով` Սլովակիայի գործարարներն արդեն ծանոթ են Հայաստանի օրենսդրությանը և երկրի կառավարության աջակցության կարիքն ունեն: Նրանց համար հետաքրքրություն են ներկայացնում այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են մշակույթը, և այստեղ Իվան Մոսկալենկոն մեծ ներուժ է տեսնում մշակութային ժառանգության թվայնացման ծառայությունների մատուցման գործում: «Որքան մենք արագ ստանանք հայկական գրադարանների ու գրքերի քանակի վերաբերյալ վիճակագրությունը, այնքան արագ կկարողանանք պահպանել ձեր մշակութային ժառանգությունը»,- նշել է նա: Բացի դրանից, հետաքրքրություն են ներկայացնում կրթությունն ու առողջապահությունը:
Իսկ ինչ վերաբերում է համաշխարհային ճգնաժամի հետևանքներին, ապա Իվան Մոսկալենկոն ասել է, որ Սլովակիան գրեթե այն չի զգացել, քանի որ երկրում ավտոմեքենաների 5 խոշոր արտադրողներ են աշխատում:
2010 թվականի մարտի 18-ին Երևանում կայացած հայ-սլովակյան գործարար համաժողով, որը կազմակերպվել էր Զարգացման հայկական գործակալության կողմից և որին մասնակցեցին մոտ 12 սլովակյան ընկերությունների ներկայացուցիչներ տարբեր ոլորտներից, որոնք ժամանել էին ներդրումային միջավայրին ծանոթանալու նպատակով: Համաձայնագիր էր ստորագրվել օդային հաղորդագրությունների, երկակի հարկումից խուսափելու և ներդրումների պաշտպանության մասին, ինչպես նաև հուշագիր առևտրատնտեսական համագործակցության մասին:
Ելույթ ունենալով գործարար համաժողովում` ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել էր, որ Հայաստանը շահագրգռված է Սլովակիայի հետ համագործակցության հետագա զարգացման հարցում և այդ առումով առաջնահերթ բնագավառներ կարելի է համարել համագործակցությունը փոքր և միջին բիզնեսի, արդյունաբերության և զբոսաշրջության ոլորտներում, ինչպես նաև Սլովակիայի փորձի ուսումնասիրությունը շինարարության, փայտամշակման, հիդրոտեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության ոլորտներում մասնագետների պատրաստման գործում:
Զարգացման հայկական գործակալությունից PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել են, որ առևտրատնտեսական հարաբերությունների ակտիվացումը մեծապես կախված է ինքնին գործարարների շահագրգռվածությունից: Կայացած գործարար համաժողովի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նման մի համաժողով նաև Սլովակիայում կազմակերպելու մասին: «Սակայն ամեն ինչ կախված է մեր գործարարների շահագրգռվածությունից, ստացված առաջարկների քանակից: ԶՀԳ-ն բոլոր անհրաժեշտ քայլերն է ձեռնարկում երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման համար»,- ասել են ԶՀԳ-ում:

Бизнесмены из Словакии заинтересованы в осуществлении инвестиций в Армении, сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net в Братиславе председатель Торговой и промышленной палаты для восточных рынков Словакии Иван Москаленко. По его словам, словацкие бизнесмены уже знакомы с законодательством Армении и нуждаются в поддержке правительства страны. Интерес для них представляют такие сферы как культура, и здесь Иван Москаленко видит большой потенциал в предоставлении услуг по оцифровке культурного наследия. «Чем быстрее мы получим статистику относительно численности армянских библиотек и книг, тем быстрее сможем сохранить ваше культурное наследие», – отметил он. Помимо этого, интерес представляют образование, здравоохранение.
Что же касается последствий мирового кризиса, то Иван Москаленко сказал, что Словакия практически не ощутила их на себе, поскольку в стране работаю 5 крупных производителей автомашин.
18 марта 2010 года в Ереване прошел армяно-словацкий деловой форум, организованный Армянским агентством развития, в котором приняли участие представители порядка 12 словацких компаний из различных сфер, приехавшие ознакомиться с инвестиционной средой. Было подписано соглашение о воздушных сообщениях, об избежание двойного налогообложения и защиты инвестиций, а также меморандум о торгово-экономическом сотрудничестве. Выступая на этом деловом форуме, министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян отметил, что Армения всецело заинтересована в дальнейшем развитии сотрудничества со Словакией и в этом плане приоритетными областями можно считать сотрудничество в сфере малого и среднего бизнеса, промышленности и туризма, а также изучение опыта Словакии в подготовке специалистов в области строительства, деревообработки, гидротехнологий, телекоммуникаций.
В Армянском агентстве развития корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили, что активизация торгово-экономических отношений в большей степени зависит от интереса самих бизнесменов. В рамках прошедшего делового форума была достигнута договоренность об организации подобного и в Словакии. «Однако все зависит от интереса наших предпринимателей, от числа поступивших предложений. ААР предпринимает все необходимые шаги для активизации двухсторонних отношений», – сказали в ААР.