22 Հունվար 2011 - 10:27 AMT
Հաստատվել է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 2011թ. գործունեության ծրագիրը
Հայաստանի կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի (ՀԱՄՀ) 18-րդ նիստը: Նիստը բացել է խորհրդի նախագահ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ինչպես ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀԱՄՀ գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը, նիստում ամփոփվել է հիմնադրամի գործունեությունը 2010թ. և հաստատվել է 2011 թվականի ծրագիրը: Մասնավորապես, ըստ նրա, այս տարի առաջնային է լինելու կրթության ոլորտը, միաժամանակ կշարունակվի ընթացիկ ծրագրերի իրագործումը՝ 2009-ին մեկնարկած «Տաթևի վերածնունդը» զբոսաշրջության ոլորտում և 2010թ. մեկնարկած ուռուցքաբանության կենտրոնի ստեղծումը առողջապահության ոլորտում:
Անդրադառնալով ՀԱՄՀ բյուջեին, կառույցի ղեկավարը պարզաբանել է, որ այն բաղկացած է երկու բաղադրիչներից: Առաջինը կազմում են աշխատավարձերի ընթացիկ ծախսերը, մարքեթինգային ծախսերը և այլն: «2011-ին ծախսերը մի փոքր կգերազանցեն 2010թ. ցուցանիշը՝ 1,2 մլն դոլար, որի մի մասը ֆինանսավորում է պետությունը, մյուս մասը՝ մասնավոր հատվածը, քանի որ անհրաժեշտ է ունենալ մի գրասենյակ, որը կզբաղվի կրթության ոլորտի ծրագրերով: Երկրորդ բաղադրիչը յուրաքանչյուր ծրագրի նպատակային ֆինանսավորումն է: «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի համար 2010թ. հատկացվել է 20 մլն դոլար, որին 2011-ին կհավելվի ևս մի քանի միլիոն: Միջուկային բժշկության զարգացման համար 2010թ. ուղղվել է 5 մլն եվրո, իսկ 2011-ին կհատկացվի ևս 3 մլն եվրո, իսկ կրթության ծրագրի ֆինանսավորումը դեռ չի հաստատվել:

22 Январь 2011 - 10:27 AMT
В правительстве Армении состоялось 18-ое заседание Совета попечителей Фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) под председательством премьер-министра РА Тиграна Саркисяна.
Как сообщил в ходе брифинга в пресс-центре правительства РА исполнительный директор ФНКА Бекор Папазян, на заседании были подведены итоги деятельности фонда за 2010 год и утверждены планы на 2011 год. В частности, по его словам, приоритетным направлением в этом году будет сфера образования, одновременно будет продолжена реализация текущих программ, начатых в 2009 году в сфере туризма – «Возрождение Татева», и в 2010 году в сфере здравоохранения – создание онкологического центра.
Касаясь бюджета ФНКА, его руководитель пояснил, что он состоит из двух компонентов: текущие расходы по зарплате, маркетинговым затратам и т. д. «В 2011 году они немного превысят показатель 2010 года – $1,2 млн., из которых часть финансируется государством, а часть – со стороны частного сектора, поскольку есть необходимость в открытии офиса, который будет заниматься программами сферы образования. Второй компонент представляет собой целевое финансирование по каждой программе в отдельности. В том числе, бюджет программы «Возрождение Татева» в 2010 году составил 20 млн. долларов, при этом в 2011 году прибавится еще несколько миллионов. На финансирование программы развития ядерной медицины в 2010 году было направлено 5 млн. евро, а в 2011 году еще 3 млн. евро, а вот финансирование программ сферы образования пока не уточнено.