Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը նպատակ ունի իրականացնել (ՀԱՄՀ) «Հյուսիս-Հարավ» զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման լայնածավալ ծրագիրը: Ինչպես ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀԱՄՀ գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը, 2010թ. հիմնադրամն իրականացրեց «Տաթևի վերածնունդ» նախագծի առաջին փուլը, որը նշանավորվեց աշխարհի ամենաերկար հետադարձ ճոպանուղու կառուցմամբ: Մեկնարկեց նաև վանական համալիրի վերակառուցումը, մասնավորապես, վերականգնվեց հնամենի ձիթարանը: Ըստ նրա, այդ ծրագրերը կշարունակվեն մի քանի ուղղություններով. ենթակառուցվածքների զարգացում, զբոսաշրջային ապրանքների ներկայացում և 6 մերձակա գյուղերի ընդհանուր բարեկարգում:
Այդ առնչությամբ Բեկոր Փափազյանը հավելել է, որ միաժամանակ 2011-ին կմեկնարկի զբոսաշրջության զարգացման ծրագիրը երկրի հյուսիսում՝ «Հյուսիսային միջանցք», որը Լոռիից կձգվի մինչև Գորիս, այնուհետև՝ Տաթև: ՀԱՄՀ գործադիր տնօրենը հայտնել է, որ կկատարվեն անհրաժեշտ ներդրումների հաշվարկներ և համապատասխան աշխատանքները կմեկնարկեն:
«Մասնագետները տեսնում են «Հյուսիս-Հարավ» նախագծի զարգացման մեծ ներուժ»,-հավելել է հիմնադրամի անդամ Արտաշես Ղազախեցյանը: Նա հայտնել է, որ 2011 թվականին «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի իրականացման շրջանակներում կավարտվի մերձակա տարածքների բարեկարգումը, կստեղծվեն հանգստի գոտիներ, կկառուցվի հյուրանոցային համալիր:
Պետք է նշել, որ 2010 թվականի արդյունքներով ճոպանուղին տեղափոխել է մոտ 9 000 ուղևոր, որոնց 30 տոկոսը կազմում են տեղաբնակները:

22 Январь 2011 - 11:07 AMT
В планы фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) входит реализация широкомасштабного проекта развития сферы туризма «Север-Юг». Как сообщил 21 января в ходе брифинга в пресс-центре правительства РА исполнительный директор ФНКА Бекор Папазян, в 2010 году Фонд уже приступил к реализации проекта «Возрождение Татева», который ознаменовался запуском самой длинной в мире подвесной реверсивной канатной дороги, а также началом реконструкции самого монастырского комплекса, в частности, удалось восстановить маслодавильню. По его словам, эти программы будут продолжены в нескольких направлениях: развитие инфраструктуры, продвижение турпродуктов и общее улучшение прилегающих 6 сел.
В связи с этим Бекор Папазян добавил, что одновременно в 2011 году ФНКА приступит к реализации проекта развития туризма на севере страны – «Северный коридор», ведущий от Лори к Горису, а затем к Татеву. Исполнительный директор ФНКА сообщил, что будут проведены финансовые подсчеты для создания необходимого инвестиционного поля и начаты соответствующие работы.
«Специалисты видят большой потенциал развития проекта «Север-Юг», – добавил член Фонда Арташес Казахецян. Он сообщил, что в 2011 году в рамках реализации программы «Возрождение Татева» будет завершено обустройство близлежащих территорий, созданы пояса отдыха и построен гостиничный комплекс.
Надо отметить, что по итогам 2010 года канатная дорога перевезла около 9000 пассажиров, из которых 30% приходится на долю местных жителей.