2010-ի ընթացքում Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը ստացել է 642 բողոք ֆինանսական կազմակերպությունների գործունեության վերաբերյալ, ինչը կրկնակի գերազանցում է 2009-ի ցուցանիշը, հաղորդել է Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, ստացված բողոքներից միայն 450-ն է ենթարկվել ֆինանսական հաշտարարի քննարկմանը, իսկ 110 գրավոր բողոքներն ընդունվել են քննարկման:
«Բողոքների մեծամասնությունը վերաբերվում է բանկերի գործունեությանը` 419 բողոք: Դրան հետևում են գրավատները` 80, վարկային կազմակերպությունները` 75, ապահովագրական ընկերությունները` 63: Վեճերի 70 տոկոսը լուծվել է քաղաքացիների օգտին, ինչը համաշխարհային չափանիշներով լավ ցուցանիշ է»,- ասել է նա: Բացի դրանից, Սարգսյանի խոսքերով, 2010-ին քաղաքացիների օգտին հատուցումները կազմել են ավելի քան 28.4 մլն դրամ: Այդ գումարից 11.8 մլն դրամը կազմել են բանկային ոլորտի հատուցումները, 7.5 մլն դրամը` ապահովագրության ոլորտի:

24 Январь 2011 - 10:38 AMT
В течение 2010 года в офис финансового омбудсмена Армении поступили 642 жалобы на деятельность финансовых организаций, что вдвое превышает показатель 2009 года, сообщила финансовый омбудсмен Армении Пируз Саркисян.
По ее словам из поступивших жалоб только 450 подлежали рассмотрению омбудсменом, а 110 письменных жалоб были приняты к рассмотрению.
«Большинство из поступивших жалоб касаются деятельности банков – 419. Далее следуют ломбарды – 80, кредитные организации – 75 и страховые компании – 63 жалобы. 70% споров было решено в пользу граждан, что является хорошим показателем по мировым стандартам», – сказала она. Кроме того, по словам Саркисян, в 2010 году взыскания в пользу граждан составили более 28,4 млн. драмов. Из данной суммы 11,8 млн. драмов составили взыскания из банковской сферы, 7,5 млн. драмов – из сферы страхования.