2010-ին Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 3 մլրդ 795 մլն մլն դոլար, ինչը կազմում է ՀՆԱ-ի 44,4 տոկոսը, Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Միաժամանակ նա ավելացրել է, որ պետաական պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը 2011-2012թթ. պահպանվելու է նույն մակարդակում, իսկ դրանից հետո, սկսած 2013-ից, Հայաստանի արտաքին պարտքը նվազելու է: Դրա հետ կապված` նա նշել է, որ «երկրի պետական պարտքը կառավարելի է, և մենք դրա սպասարկման հետ կապված խնդիրներ չունենք, քանի որ կան ֆինանսավորման տարբեր աղբյուրներ»:
Ինչ վերաբերվում է ՀՆԱ նկատմամբ հարկային վճարումներին, ապա այդ ոլորտում 2010-ի ընթացքում մեծ առաջընթաց չի արձանագրվել, և այդ հարաբերակցությունը կազմելու է 16.9-17 տոկոս: Երկրի գլխավոր ֆինանսիստի խոսքերով, 2010-ին հարկային վճարումները կազմել են 591.9 մլրդ դրամ` նախատեսված 570 մլրդ դրամի փոխարեն:

В 2010 году государственный долг Армении составлял $3 млрд 795 млн, что составляет 44,4% от ВВП, сообщил на пресс-конференции в Ереване министр финансов страны Ваче Габриелян. При этом он добавил, что это соотношение госдолг/ВВП сохранится в 2011-2012 практически на том же уровне, а вот после этого, начиная с 2013 года долговое бремя Армении начнет уменьшаться. В связи с этим он подчеркнул, что «госдолг страны управляем, и у нас нет проблем с его обслуживанием, поскольку имеются различные источники финансирования».
Что же касается соотношения налоговых поступлений к ВВП, то в этой сфере в течение 2010 года большого прогресса не было зафиксировано, и это соотношение составит 16,9-17%. По словам главного финансиста страны, за 2010 год налоговые поступления составили 591,9 млрд драмов против запланированных 570 млрд драмов.