ԵՊՀ-ն ու ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը արդեն պայմանագիր են կնքել գործակցության մասին, ինչպես նաև ԵՊՀ ուսանողների ուսումնաարտադրական պրակտիկան նախարարությունում անցկացնելու վերաբերյալ հուշագիր, որն այսօր է ստորագրվել: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: Ըստ նրա, անցյալ տարի համագործակցությունը ԵՊՀ-ի ու ՊՆ-ի միջև բավականին ինտենսիվ է եղել: «Օրինակ, մեր դասախոսները այցելել են զորամասեր, դասախոսություններ են կարդացել, սեմինարներ կազմակերպել»-ասել է նա՝ հավելելով, որ ուսանողները ևս այցելում են Հայաստանի ու Արցախի զորամասեր: Նա նշել է, որ կողմերի համար շատ կարևոր է գործակցությունը որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելը: «Մենք պատրաստ ենք մասնագետներ պատրաստել ՊՆ ցուցումով, եթե, իհարկե, դրա անհրաժեշտությունը կա»,-ասել է նա:
Իր հերթին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության միջազգային ռազմական համագործակցության բաժնի պետ Արման Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ նախարարությունը 2011թ. մտադիր է համագործակցություն սկսել Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Հունաստանի ու Չինաստանի հետ: Նա նշել է նաև, որ Հայաստանը վաղուց արդեն համագործակցում է մի շարք երկրների հետ կրթական ոլորտում: Տարեկան մոտ 100 հայ զինծառայող վերապատրաստում է անցնում արտերկրում

24 Январь 2011 - 13:07 AMT
У Ереванского государственного университета и Министерства обороны Армении уже есть общий договор о взаимодействии, а соглашение о прохождении студентами ЕГУ учебно-производственной практики в министерстве, который был подписан сегодня, относится к конкретному направлению сотрудничества. Об этом журналистам заявил ректор Ереванского государственного университета Арам Симонян. По его словам, в прошлом году сотрудничество между ЕГУ и МО РА было довольно интенсивным. «К примеру, наши преподаватели посещали военные части, читали лекции и организовывали семинары», – сказал он, добавив, что студенты также посещают военные части в Армении и Арцахе. При этом он заметил, что для сторон очень важно перенести сотрудничество на качественно новый уровень. “Мы готовы по указанию Министерства обороны РА подготовить специалистов, если, конечно, в этом есть надобность”, – подчеркнул он.
В свою очередь, начальник отдела международного военного сотрудничества управления по оборонной политике МО РА Арман Ованнисян сообщил, что министерство с 2011 г. намерено сотрудничать с Францией, США, Грецией и Китаем. Однако он заметил, что страна уже давно сотрудничает с рядом зарубежных стран в образовательной сфере. По его словам, ежегодно около 100 армянских военнослужащих проходят переподготовку за рубежом.