Հայաստանն ուշադիր հետևում է իր հարևանների ռազմավարական տրանսպորտային ծրագրերի իրականացմանը, հունվարի 25-ին հայտնել է երկրի տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը` պատասխանելով Բաքու-Թբիլիսի-Կարս ե/գ շինարարության մասին հարցին: «Մենք հետևում ենք այդ գործընթացին, և ոչ միայն Վրաստանում: Իմ կարգադրության համաձայն, ամեն ամիս տրամադրվում են հարևան պետությունների ռազմավարական ծրագրերը, որոնք մենք փորձում ենք հսկողության տակ պահել` տարածաշրջանում փոխադրման հետ կապված խնդիրների համակարգման նպատակով»,- ընդգծել է նա:
Թուրքիայի տրանսպորտի նախարար Բինալի Յըլդըրըմի հայտարարության համաձայն, «Բաքու-Թբիլիսի-Կարս» երկաթուղային հաղորդակցության 76 կմ-անոց թուրքական հատվածի շինարարությունը հաջող կերպով շարունակվում է միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի տրանսպորտի նախարար Բինալի Յիլդիրիմը: Նրա խոսքով` ԲԹԿ նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է կառուցել երկու կեսկիլոմետրանոց թունելներ, երեք ուղեկամուրջներ, 12 վերգետնյա անցումներ և թուրք-վրացական սահմանում` մեկ երկաթուղային կայարան: Հատվածում շարժման արագությունը պլանավորվում է ժամում 120 կմ-ի մակարդակում: 2012-ին շահագործման հանձնելուց հետո Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղով նախատեսվում է տեղափոխել 1,2 մլն մարդ և 3,5 մլն տոննա բեռ, 2034-ին ուղևորափոխադրումների ծավալը հասնելու է 7.8 մլն մարդու, բեռնափոխարդումների` 21.5 մլն տոննայի:
ԲԹԿ նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է կառուցել երկաթուղային մայրուղու նոր 105 կմ-անոց ճյուղ, որի 76 կմ-ն անցնելու է Թուրքիայի տարածքով, 29 կմ-ը` Վրաստանի: Միջանցքի անցումային կարողությունը գտնվելու է 17 մլն տոննա բեռների մակարդակում: Սկզբնական փուլում այդ ցուցանիշը կազմելու 1 մլն ուղևոր և 6.5 մլն տոննա բեռ:

Армения внимательно следит за реализацией стратегических железнодорожных программ своих соседей, заявил 25 января министр транспорта и связи страны Манук Варданян, отвечая на вопрос о строительстве ж/д Баку-Тбилиси-Карс (БТК). «Мы следим за этим процессом, и не только в Грузии. Согласно моему распоряжению ежемесячно предоставляются стратегические программы соседних государств, которые мы пытаемся держать под контролем с целью систематизации существующих в регионе проблем, связанных с транзитом», – подчеркнул он.
Согласно заявлениям министра транспорта Турции Бинали Йылдырыма, строительство 76-километрового турецкого участка железнодорожного сообщения »Баку-Тбилиси-Карс» успешно продолжается в соответствии с международными стандартами. В рамках проекта БТК планируется построить два полукилометровых туннеля, три виадука, 12 надземных переходов и одну железнодорожную станцию на турецко-грузинской границе. По словам турецкого министра, после сдачи в эксплуатацию в 2012 году по БТК планируется перевозить 1,2 миллиона человек и 3,5 миллиона тонн грузов, в 2034 году объем пассажироперевозок будет доведен до 7,8 миллиона человек, грузоперевозок – до 21,5 миллиона тонн.
В рамках проекта «Баку-Тбилиси-Карс» планируется построить новую 105-километровую ветку железнодорожной магистрали, 76 километров которой пройдут по территории Турции, 29 километров – Грузии. Пиковая пропускная способность коридора будет находиться на уровне 17 миллионов тонн грузов. На начальном этапе этот показатель составит один миллион пассажиров и 6,5 миллиона тонн грузов.