Վերջին 40 տարում առաջին անգամ Հայաստանում Վանաձոր-Ֆիոլետովո նոր երկաթգծի կառուցում կսկսվի, հունվարի 25-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը:
Տեխնիկատնտեսական ապահովման պատրաստման արդյունքները կամփոփվեն ապրիլ-մայիսին, իսկ շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է սկսել արդեն աշնանը:
Ըստ նրա, նոր 31,2 կմ-անոց երկաթուղային հատվածի շինարարությունը նախարարության 2011թ. գերակայություններից է և գնահատվում է 100 մլն դոլար: Մանուկ Վարդանյանն ասել է, որ շուրջ 49 մլն կհատկացվի Հակաճգնաժամային հիմնադրամից, որոնք կփոխանցվեն «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ին, իսկ մնացած մասը կկազմեն ռուսական ներդրումները:

Впервые за последние 40 лет в Армении будут начаты строительные работы новой железной дороги Ванадзор-Фиолетово в Лорийской области Армении, сказал 25 января на пресс-конференции в Ереване министр транспорта и связи Армении Манук Варданян. Итоги по реализации ТЭО будут подведены в апреле-мае, а строительные работы планируется начать уже осенью.
По его словам, строительство нового 31,2-километрового участка железной дороги является приоритетом министерства на 2011 год и оценивается в $100 млн. Манук Варданян сказал, что порядка $49 млн. будет выделено из Антикризисного фонда, которые будут переданы ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», а остальную часть составят российские инвестиции.