Երևանում տեղի են ունեցել «Գյուղական համայնքների մրցունակության և ռեսուրսների կառավարման» ծրագրի քննարկումները, որն իրագործվելու է Հայաստանում 2011-2015 թթ.: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 20 մլն դոլար, հաղորդել է «Գյուղատնտեսական բարեփոխումների» ծրագրի աջակցության գրասենյակ» պետական կազմակերպության ղեկավար Գ. Խաչատրյանը:
Նրա խոսքերով, նշված գումարից 13.9 մլն-ը հատկացվելու է համայնքների կենդանաբուծության և արոտավայրերի կառավարման համակարգին: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է լեռնային շրջաններում զարգացնել կենդանաբուծական արտադրանքի արտադրության կայուն և արդյունավետ համակարգ:
Բացի դրանից, 2.5 մլն դոլար հատկացվելու է գյուղատնտեսությանն աջակցող ծառայությունների որակի բարձրացմանը:

25 Январь 2011 - 15:25 AMT
В Ереване прошли обсуждения программы «Повышение конкурентоспособности и управление ресурсами сельских общин», которая будет реализована в Армении в 2011-2015 годах. Общая стоимость программы составит $20 млн, сообщил директор государственной организации «Офис реализации программы «Содействие сельскохозяйственным реформам» Г. Хачатрян.
По его словам, из указанной суммы $13,9 млн будет выделено на систему управления животноводством и пастбищами общин. В рамках программы планируется в горных районах развивать стабильную и эффективную систему по производству животноводческой продукции, которая будет управляться фермерскими кооперативами.
Кроме того, $2,5 млн будет выделено на повышение качества услуг содействующих сельскому хозяйству. На программу тендерных грантов будет выделено $2,1 млн. При этом на реализацию программы, мониторинг и оценку будет выделено $1,4 млн. Программа будет реализована Офисом реализации сельскохозяйственных программ.