26 Հունվար 2011 - 13:18 AMT
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 26-ին հանդիպում է ունեցել հանրապետության արհմիությունների ֆեդերացիայի ներկայացուցիչների հետ:
2010 թվականին կատարված աշխատանքերի, առկա խնդիրների և անելիքների մասին զեկուցումներով հանդես են եկել արհմիությունների ֆեդերացիայի նախագահ Արա Ղահրամանյանը, շրջանային մարմինների ղեկավարները և կառույցի տարբեր ոլորտների պատասխանատուներ:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է արհմիությունների դերը ժողովրդավարական, սոցիալական ուղղվածությամբ շուկայական տնտեսություն ունեցող երկրների կյանքում` նշելով, որ հենց այս օղակն է շատ ժամանակ կարգավորում աշխատանքի, աշխատողների շահերին վերաբերող բազմաթիվ առանցքային հարցեր:
Նախագահը անհրաժեշտ է համարել նոր թափ հաղորդել արհմիությունների գործունեությանը` ընդգծելով, որ կառաույցի ղեկավար կազմը ավելի ակտիվ դերակատարություն պետք է ունենա երկրի զարգացման մեջ` գործուն մասնակցություն ցուցաբերելով տարբեր միջոցառումներում, այդ թվում նաև Նախագահի կողմից կազմակերպվող:
Հանդիպման ավարտից հետո Նախագահը հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված արհմիությունների կողմից բարձրացված հիմնախնդիրներին:
Քննարկված հարցերի լուծման կապակցությամբ Բակո Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներին:
Միջոցառումներին մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հաղորդում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

26 января президент Республики Арцах Бако Саакян встретился с представителями Федерации профсоюзов республики.
С докладами о проделанной в 2010 году работе, существующих проблемах и планах выступили председатель федерации Ара Каграманян, руководители региональных органов и ответственные представители структуры в различных сферах.
Глава государства подчеркнул важную роль профсоюзов в жизни демократических стран с социально направленной рыночной экономикой, отметив, что именно это звено в целом ряде случаев регулирует многочисленные ключевые вопросы, касающиеся деятельности и интересов работников.
Президент отметил необходимость придания нового импульса деятельности профсоюзов, подчеркнув, что руководящий состав структуры должен играть более активную роль в развитии страны, принимая действенное участие в различных мероприятиях, в том числе организуемых президентом.
После встречи президент созвал рабочее совещание, посвященное проблемам, поднятым профсоюзами. Бако Саакян дал конкретные поручения руководителям заинтересованных ведомств с целью решения обсужденных вопросов.
В мероприятиях приняли участие вице-премьер Республики Арцах, министр финансов Спартак Тевосян, другие должностные лица.