26 Հունվար 2011 - 13:33 AMT
Թուրքական ԶԼՄ-ների տարածած տեղեկատվությունն այն մասին, թե միջազգային կազմակերպությունները պահանջում են փակել ՀԱԷԿ-ը, չեն համապատասխանում իրականությանը; Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ատոմային կայանի գլխավոր ճարտարագետ Մովսես Վարդանյանը:
Ըստ թուրք քաղաքագետ. Թուրքիայի Ռազմավարական հետազոտությունների TURKSAM կենտրոնի ղեկավար Սինան Օհանի հայտարարության, «Հայաստանում գործող Մեծամորի ատոմակայանը սպառնալիք է ողջ տարածաշրջանի համար, սակայն, առաջին հերթին, այն սպառնում է Թուրքիային»:
«Դա թուրքերի հայտարարությունն է, իսկ ՄԱԳԱՏԷ-ն ու ԵՄ-ն աջակցում են ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը»,-ասել է Մովսես Վարդանյանը:
Գործող ՀԱԷԿ-ը շահագործման է հանձնվել 1976թ., այժմ գործում է միայն երկրդրո բլոկը՝ 407,5 ՄՎտ հզորությամբ: Ըստ մասնագետների գնահատականների ՀԱԷԿ-ը կարող է գործել մինչև 2016 թվականը:

26 Январь 2011 - 13:33 AMT
Распространенная турецкими СМИ информация о том, что многие международные организации, в том числе МАГАТЭ и ЕС, требуют закрытия армянской АЭС, не соответствует действительности. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал главный инженер атомной станции Мовсес Варданян.
Согласно заявлению турецкого политолога, руководителя Центра стратегических исследований Турции TURKSAM Синана Огана, «действующая на территории Армении Мецаморская атомная электростанция представляет угрозу для всего региона, но, в первую очередь, несет опасность самой Турции».
«Это их заявления (Турции), а МАГАТЭ и ЕС оказывают содействие повышению безопасности армянской АЭС», – подчеркнул Мовсес Варданян.
Действующая Армянская АЭС была введена в эксплуатацию в 1976 году, в настоящее время функционирует только второй блок станции мощностью 407,5 МВт. Финансовые потоки ААЭС с сентября 2003 года до 2013 года находятся в доверительном управлении ЗАО "Интер РАО ЕЭС" (владелец – Росатом). По оценкам специалистов, ААЭС может функционировать до 2016 года.