23 Հունվար 2011 - 07:30 AMT
Հայաստանը «ՎիմպելԿոմի» ներկայության ԱՊՀ երկրներում առաջատար է ինտերնետ-թրաֆիկի օգտագործման ծավալներով: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: Նրա խոսքերով, «ԱրմենՏելի» բաժանորդներն ամսական օգտագործում են 300 տերաբայթ թրաֆիկ` առաջ անցնելով Ղազախստանից: Ինչպես նշել է Իգոր Կլիմկոն, ընկերության ինտերնետ-կապի բաժանորդների մոտ նվազագույն արագությունը կազմում է 3 Մբթ/վ: «Beeline-ի ժամանումով Հայաստան արտաքին ուղիների անցումային կարողությունն ավելացել է 127 անգամ: 2010-ին երկրի ողջ տարածքով կառուցվել է օպտիկամանրաթելային կապի երկու օղակ, այսօր մենք հնարավորություն ունենք զարգացնել մինչև 60 Գբթ/վ արագություն»,- ասել է Կլիմկոն:
Միաժամանակ, ընկերությունը նախընտրում է զարգացնել 3G ցանցերի հզորություն, քան կառուցել LTE ցանց: Տվյալ պահին «ԱրմենՏելը» շարունակում է համագործակցել ՀԾԿՀ հետ LTE ցանցի կառուցման հաճախականություններ տրամադրելու համար, սակայն հաճախականությունների ազատ դիապազոն դեռևս չկա: «Չեմ կարծում, որ 4G-ի կառուցումն արդի կլինի առաջիկա կես տարում, քանի որ 4G-ի համար նույնիսկ չկա սարքավորումների զանգվածային արտադրություն»,- ասել է Կլիմկոն: Նրա խոսքերով, ընկերության 3G կապի բաժանորդների ինտերնետի միջին արագությունը կազմում է 1 Մբթ/վ, իսկ մեկ տարում 3G կայանների քանակը հասել է 220-ի:
Առաջիկայում Հայաստանի ինտերնետ-պրովայդերների միջև կհայտարարվի 100 Մբիտ/ վ թողունակությամբ Ազգային հեռահաղորդակցային ցանցի շինարարության մրցույթ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին է հաղորդել Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման աջակցության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը: Ըստ նրա, ներդրումներն այդ նախագծում կկազմեն 60-100 մլն դոլար: Մրցույթը շահող օպերատորը պետք է պարտավորվի ցանցը վարձակալության հանձնել այլ շահագրգիռ ընկերություններին, իսկ միայն մեկ ընկերության կողմից ցանցն օգտագործելու փորձերը կկասեցվեն: Ըստ Արմեն Գրիգորյանի, նախատեսվում է, որ ցանցի շինարարության աշխատանքները կմեկնարկեն արդեն 3 ամիս անց:
Մինչդեռ, ինչպես այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն, ընկերությունը մտադիր է մասնակցել մրցույթին: «ԱրմենՏելն» արդեն ունի նման ցանց: Եթե կան լրացուցիչ օպտիկամալուխային մայրուղիներ կառուցելու պահանջներ , մենք պատրաստ ենք դա անել»,-ասել է Կլիմկոն: Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ ներդրումները գնահատվում են շուրջ 500 մլն դոլար:
Հայաստանում գերարագ լայնաշերտ ինտերնետի ցանցի կառուցումը ՀԲ հետ համատեղ իրականացվող տեխնոլոգիաների մրցունակության բարձրացման ծրագրի մաս է կազմում: Նոյեմբերին ՀԲ-ն հաստատեց 24 մլն դոլարի հատկացումն այդ ծրագրի համար:
Orange Armenia բջջային կապի բաժանորդների թիվը վերջին տվյալների համաձայն կազմում է 500 հազ.: Ինչպես լրագրողներին է հաղորդել Orange Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան, միայն 2010 թվականի վերջին եռամսյակում օպերատորի բաժանորդների բազան ավելացել է 2 անգամ:
Orange Armenia-ն, որը հանդիսանում է France Telecom Ընկերությունների խմբի մասը, Հայաստանում բջջային և Ինտերնետ կապի ծառայություններ է սկսել մատուցել 2009 թվականի նոյեմբերից:
Ոչ պաշտոնական տվյալների համաձայն «ԱրմենՏելի» բջջայից կապից օգտվում է շուրջ 643 հազար մարդ: Այդ մասին, ամփոփելով անցնող տարվա արդյունքները,հայտարարել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: Նրա խոսքերով, ընկերությունը կհրապարակի 2010-ի վերջին եռամսյակի պաշտոնական ցուցանիշները փետրվարին: «ԱրմենՏել» ընկերության 2010-ի երրորդ եռամսյակի տվյալների համաձայն, բջջային կապի բաժանորդների թիվը կազմել է 581 հազար:
Հայաստանի ազգային փոխադրող«Արմավիա» ընկերությունը դիտարկում է բջջային և ինտերնետ կապի տրամադրման հնարավորությունն իր ինքնաթիռներում, սակայն ոչ առաջիկա ամիսներին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին է ասել «Արմավիայի» մամլո քարտուղար Նանա Ավետիսովան:
Մինչդեռ ՌԴ «ՄեգաՖոն» օպերատորը սահմանել է «Աէրոֆլոտի» ինքնաթիռներում բջջային կապի սակագները: Ինչպես հայտնում են ռուսական ԶԼՄ-ները, հղում անելով օպերատորի մամլո ծառայությանը, SMS -հաղորդագրությունների արժեքը 10 ռուբլի է, GPRS-ը՝ 44 ռուբ. 100 Կբյատի համար: Ձայնային կապի սակագինը կլինի հավանաբար 74 ռուբ. 1 րոպեի դիմաց: Ձայնային ծառայություններ ինքնաթիռներում դեռ չեն մատուցվում: «Աէրոֆլոտն» ու «ՄեգաՖոնը» հայտարարել են ավիաուղևորների համար բջջային կապի տրամադրման մասին 2010թ. դեկտեմբերի 24-ին: Մինչ հունվարի ավարտը այդ ծառայություններն անվճար կլինեն, իսկ փետրվարի 1-ից կգործեն հաստատված սակագները:
«Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագրի լայնածավալ իրագործման համար 2011-ին պետբյուջեից հատկացվելու է 1 մլրդ դրամ:Այդ մասին կառավարության նիստում հաղորդել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
«Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագրի լայնածավալ իրագործման թողարկման պաշտոնական արարողությունը կայացել է 2010-ի դեկտեմբերի 8-ին, որն առաջնահերթ է համարվում երկրի կառավարության համար: Ծրագրին միացել են «ԱրմենՏել» ընկերությունը և Microsoft-ը:
Դրա հետ կապված` նախարարը նշել է, որ այդ որոշումը պայմանավորված է նրա փորձնական մասի հաջող իրագործման հետ: Ծրագրի փորձնական մասի ընթացքում 15 ամսում իրացվել է շուրջ 17 հազար համակարգիչ: 2010-ին ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 6 մլն դոլար, ընդ որում 3 մլն դոլարը հատկացրել է ՀԲ-ն, մնացած մասը` ՀՀ կառավարությունը:
2010-ի նոյեմբերի վերջից Հայաստանում կասեցվել է iPad-ի վաճառքը: Այդ մասինPanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Orange Armenia-ի մամլո քարտուղար Լիլիթ Մարտիրոսյանը` մեկնաբանելով այն փաստը, որ Orange Armenia-ն վաճառքից հանել է Apple iPad պլանշետային համակարգիչները, ինչպես նաև այդ արտադրանքի գովազդը: Նրա խոսքերով, iPad-ի վաճառքի դադարեցումը կապված է նրա հետ, որ France Telecom ըննկերությունների խումբը բանակցություններ է վարում Apple ընկերության հետ արտադրանքի գնի մասին:
«Մենք վաճառքից չենք հանել iPad-ը, ուղղակի համակարգիչների ոչ մեծ խմբաքանակը, որը բերվել է պարզելու համար iPap-ի պահանջարկը, իրացվել է: Բնականաբար, եթե ապրանքը վաճառքում չկա, հանվում է նաև գովազդը»,- ասել է Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
2010-ի նոյեմբերի վերջին Orange Armenia-ն հայտարարել է Apple iPad-ի վաճառքի մասին: Ընկերությունը ներկայացրել է համակարգչի 4 մոդել. iPad Wi-Fi 16GB 290 հազար դրամ, iPad Wi-Fi + 3G 16GB` 365 հազար դրամ, iPad Wi-Fi + 3G 32GB` 415 հազար դրամ, iPad Wi-Fi + 3G 64GB` 470 հազար դրամ:
ԻՏՁՄ-ն (UITE) ձեռնարկում է նոր նախագիծ` «IT to Business» գործնական հանդիպումների շարք: Ինչպես PanARMENIAN.Net ին հաղորդեցին UITE մամլո ծառայությունից, նախագծի շրջանակներում յուրաքանչյուր ամիս անց է կացվելու առաջադեմ ՏՀՏ ընկերությունների և համապատասխան ոլորտի շահագրգիռ բիզնես ձեռնարկությունների թեմատիկ հանդիպում, որի ընթացքում ՏՀՏ ընկերությունները կներկայացնեն իրենց գործնական լուծումները: Յուրաքանչյուր հանդիպում նվիրված կլինի տնտեսության որոշակի ոլորտի: Նախնական նախատեսված ոլորտներն են` շինարարություն, բժշկություն, հանքաարդյունաբերություն, ոսկերչություն, առևտուր (պահեստավորում, բանկեր) ապահովագրություն, սննդային և ոչ սննդային արդյունաբերություն, հեռահաղորդակցություն, տպագրական գործ և այլն:
2011 թվականի ծրագրերի մեջ մտնում է նաև DigiTec Business 4-րդ ամենամյա ցուցահանդես-ֆորումը, որը նվիրված է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմանը բիզնեսում, ներկայացվում են ՏՀՏ լուծումներ բիզնեսի հաջող կառավարման, բիզնես պրոցեսների ավտոմատացման և ընդհանրապես բիզնեսի առօրյա խնդիրների լուծման համար: Ակնկալվում է, որ 2011թ.-ին ֆորումը կունենա շուրջ 40 ցուցադրվող ընկերություն և 1800-2000 այցելու: Ֆորումը կանցկացվի հունիսի 17-18-ը:
Նախատեսված է նաև Digitec Expo 7-րդ ամենամյա ՏՀՏ/ԲՏ ցուցահանդես, որի հիմնական նպատակն է ստեղծել գործարար միջավայր Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական (ՏՀՏ) և բարձր տեխնոլոգիաների (ԲՏ) ոլորտի կազմակերպությունների և պետական, գործարար ու անհատ սպառողների միջև, ներկայացնել հայաստանյան և միջազգային ՏՀՏ/ԲՏ ընկերությունների վերջին ձեռքբերումները, նպաստել հայաստանյան և միջազգային ընկերությունների միջև գործարար կապերի ընդլայնմանը: Հայաստանի ճանապարհային ոստիկանության ավտոմեքենաների 99%-ը պարտադիր ապահովագրության միասնական տեղեկատվական բազային մուտքի համար համակարգիչներ ունեն, և ներկա պահին այդ գործընթացը թեստավորման փուլում է: այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ֆինանսական կայունության և ֆինանսական համակարգի քաղաքականության կառավարման պետ Վահե Վարդանյանը:
Նրա խոսքով` արդեն մի քանի օր անց ոստիկանության ներկայացուցիչներն on-line ռեժիմով կկարողանան ԱՊՊԱ տվյալների միասնական բազայից տեղեկատվություն ստանալ պարտադիր ապահովագրության ապահովագրական պոլիսների իսկության մասին:

Только в сетях 2G/3G Beeline генерируется свыше 6 Тбайт трафика в неделю, причем 90 % объема трафика приходится на сети 3G/UMTS. Как сказал в интервью изданию spbIT.ru сообщил технический директор по странам СНГ группы компаний «ВымпелКом» Илья Чулюкин, одна базовая станция в Армении генерирует около 10 Гбайт трафика в сутки, что совпадает с профилем потребления в Европе. С приходом Beeline в Армению, пропускная способность внешних каналов увеличилась в 137 раз. В 2010 году были построены два кольца оптоволоконной магистрали по всей территории страны, на сегодняшний день компания имеет 5 независимых разнесенных выходов в Интернет. Вместе с тем, компания предпочитает развивать мощность 3G сетей, чем строить сети LTE, в которых, тем не менее, проявляет заинтересованность. Средняя скорость Интернета у абонентов 3G компании составляет 1 Мбит/с, а за год число 3G-станций от 60 достигло 220.
Тендер на строительство Национальной телекоммуникационной сети с пропускной способностью 100 Мбит/с будет объявлен среди Интернет-провайдеров Армении в ближайшее время. Инвестиции в данный проект составят от $ 60 млн – $100 млн., а оператор, который выиграет тендер, должен будет предоставить сеть в аренду и другим заинтересованным компаниям, а попытки использовать сеть лишь одной компанией будут пресекаться. Между тем, компания “АрменТел” уже выразила намерение принять участие в тендере. По мнению гендиректора компании, у “АрменТел” уже есть такая сеть, причем оператор готов удовлетворить и дополнительные требования по строительству магистральных колец. Вместе с тем, он отметил, что инвестиции в подобную сеть оцениваются как минимум в $500 млн. Строительство сети высокоскоростного широкополосного Интернета в Армении – часть программы повышения конкурентоспособности технологии, осуществляемой совместно с Всемирным Банком. В конце ноября ВБ утвердил решение о предоставление $24 млн на эти программу.
В ближайшие месяцы Orange Armenia планирует увеличить пропускную способность 3G сетей на 30%. Число абонентов мобильной связи Orange Armenia по последним данным составляет 500 тыс, включая 50 тыс абонентов мобильного Интернета. Как сообщил журналистам генеральный директор компании Orange Armenia Бруно Дютуа, только за последний квартал 2010 года абонентская база оператора увеличилась в 2 раза.
Между тем, по неофициальным данным маркетинговых агентств, число абонентов мобильной связи “АрменТел” на конец 2010 года составило 643 тыс. человек. Официальные показатели за последний квартал минувшего года будут обнародованы в феврале. По данным компании за третий квартал 2010 года, число абонентов мобильной связи составило 581 тыс.
Национальный авиаперевозчик Армении, компания “Армавиа” рассматривает возможность предоставления услуг мобильной и Интернет-связи на борту своих самолетов, однако это не вопрос ближайших месяцев. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь “Армавиа” Нана Аветисова. Между тем российский оператор "МегаФон" установил тарифы на мобильную связь на самолетах авиакомпании "Аэрофлот": стоимость SMS-сообщения составит 10 руб., стоимость GPRS-трафика – 44 руб. за 100 Кбайт. Предполагаемый тариф на голосовую связь 74 руб за 1 минуту разговора. Голосовые услуги в самолетах пока не оказываются. Звонить во время полета будет возможно, по итогам тестов, а также с одобрения пассажиров. “Аэрофлот" и "МегаФон" объявили о начале предоставления услуг мобильной связи для авиапассажиров 24 декабря 2010 года.
На полномасштабную реализацию программы «Компьютер для всех» в Армении в 2011 году из Стабилизационного фонда будет выделен 1 млрд. драмов. Официальная церемония запуска полномасштабной реализации программы «Компьютер для всех» состоялась 8 декабря 2010 года, которая является приоритетной для правительства страны. К программе присоединился интегрированный оператор связи Армении «АрменТел» и Microsoft. В ходе пилотной части программы в течение 15 месяцев было реализовано порядка 17 тысяч компьютеров. Общая стоимость программы в 2010 году составила $6 млн, причем $3 млн. выделит Всемирный Банк, а остальную сумму – правительство РА. Число торговых точек в рамках программы планируется довести до 100.
С конца ноября 2010 года в Армении приостановлены продажи iPad. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявила пресс-секретарь Orange Armenia Лилит Мартиросян, комментируя тот факт, что Orange Armenia сняла с продажи планшетные компьютеры Apple iPad, а также рекламу этой продукции. По ее словам, это связано с тем, что группа компаний France Telecom (дочерней компанией которой является Orange Armenia) ведет переговоры о цене продукта с корпорацией Apple.
“Мы не снимали с продажи iPad, просто та небольшая партия (порядка 20 компьютеров), которую мы завезли для того, чтобы определить спрос на iPad, была реализована. Соответственно, если товара нет в продаже, снимается и реклама”, – сказала Лилит Мартиросян. По ее словам, проданные планшеты имеют годичный гарантийный срок, и владельцы могут воспользоваться и услугами постгарантийного обслуживания. В конце октября 2010 года Orange Armenia объявила о начале продаж 4 моделей Apple iPad.
Союз предприятий UITE запускает новый проект – деловые встречи “IT to Business”. Встречи передовых ИКТ-компаний с потенциальными инвесторами будут проводиться ежемесячно. В ходе таких встреч, посвященных какой-то конкретной тематике, ИКТ-компании получат возможность представить свои разработки. Предварительные темы для встреч – строительство, медицина, горнодобывающая промышленность, ювелирное дело, торговля, банки, страхование, типография и др. Также в планах на 2011 год проведение 4-ой ежегодной выставки-форума DigiTec Business, в которой, по предварительным расчетам, примут участие порядка 40 компаний и 1800-2000 посетителей. Форум пройдет с 17 по18 июня. Седьмая по счету выставка Digitec Expo состоится 7-8 октября 2011 года, в которой планируется представить порядка100 компаний, 20-30% из которых должны составить иностранные компании.
Порядка 99% автомобилей дорожной полиции Армении снабжены компьютерами для доступа к единой информационной базе обязательного автострахования, и на данный момент этот процесс находится на стадии тестирования. Через несколько дней представители полиции из своих автомобилей в режиме оn-line смогут получать информацию о подлинности страховых полисов обязательного автострахования из единой базы данных ОСАГО.