(?)Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի ծխախոտի շուկան: Հայկական շուկայում ինչպիսի՞ տեղ է զբաղեցնում Ֆիլիպ Մորիս Ինթերնեյշնլը:
(!)Հայաստանի ծխախոտի շուկան շատ մրցակցային է և դինամիկ: AC Nielsen մանրածախ առևտրի ուսումնասիրության տվյալների համաձայն, 2010թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Ֆիլիպ Մորիս Ինթերնեյշնլ Ինկ. (ՖՄԻ) ապրանքատեսակների մասնաբաժինը Երևանի սիգարետի շուկայում կազմել է 19,5 տոկոս, ամենամեծը ծխախոտ ներմուծող միջազգային ընկերությունների շրջանում:
(?)Սիգարետի ինչպիսի՞ տեսականի է ներկրում ՖՄԻ-ն Հայաստան: Ընկերության ո՞ր արտադրանքն է Հայաստանում առավել տարածված:
(!)Ներկայիս ՖՄԻ տեսականին Հայաստանի շուկայում բաղկացած է 9 ապրանքային ընտանիքներից, որոնք ներառում են` Marlboro, Parliament, Virginia Slims, Muratti Ambassador, Assos Slims, Chesterfield, L&M, Bond Street and Red&White: L&M ապրանքանիշի ընտանիքն ամենաշատ վաճառվողն է ՖՄԻ ապրանքնիշերի տեսականու մեջ:
(?)Բարենպա՞ստ է արդյոք Հայաստանի օրենսդրական դաշտը ծխախոտի շուկայի զարգացման համար: Ինչպե՞ս եք գնահատում «Ակցիզային հարկի մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունները:
(!)Հայաստանն ունի լավ սահմանված օրենսդրական կառուցվածք ծխախոտի արտադրանքը կանոնակարգելու համար, և մենք մեծ ցանկություն ունենք աշխատելու պետական մարմինների և հանրային առողջապահական մարմինների հետ`համաձայնության գալու արդյունաբերության համար կանոնների և կանոնակարգերի շուրջ: Կարևոր է, որ կանոնակարգումը լինի համապարփակ, ապացույցների վրա հիմնված, վերաբերվի բոլոր ծխախոտային արտադրանքների և բոլոր ծխախոտ արտադրողների վրա և համապատասխան ձևով կիրառվի: Ծխախոտի այսպիսի կանոնակարգումը կարող է օգնել կատարել հանրային առողջության հետ կապված կառավարության նպատակները:
Ֆիլիպ Մորիս Մենեջմենտ Սերվիսիս Բ.Վ. Հայաստանի ներկայացուցչությունը ողջունում է վերջին հարկային փոփոխությունները` հաշվի առնելով, որ այս փոփոխությունները կկատարվեն ժամանակին, առանց հետագա ձգձգման, և ողջունում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությունները փոփոխելու Ծխախոտային արտադրանքի հարկումը` այն համապատասխանեցնելով Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության և Ազատ առևտրի համաձայնագրերում ամրագրված պարտավորություններին:
ՖՄԻ-ն միջազգային ծխախոտային առաջատար ընկերություն է, որի արտադրանքը վաճառվում է մոտ 160 երկրներում: 2009թ. ընկերությունը ուներ միջազգային ծխախոտային ընդհանուր շուկայի 15.4 տոկոս մասնաբաժին` չհաշված ԱՄՆ-ի շուկան, կամ 26.0 տոկոս մասնաբաժին` չհաշված Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության և ԱՄՆ-ի շուկաները: 2010 թ.-ի տվյալները դեռ չկան:
2010 թ.-ի հոկտեմբերի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահը ստորագրեց «Ակցիզային հարկի մասին» և «Ծխախոտի արտադրանքի համար հաստատագրված վճարների մասին» օրենքներում կատարված փոփոխությունները, ըստ որի, 2011թ.-ի հունվարի 1-ից նախատեսվում է ծխախոտի արտադրանքի ներմուծման և տեղական արտադրության համար նախատեսված հարկային դրույքաչափերի տարբերության տարեկան աստիճանական կրճատում: Նաև 2014թ.-ի հունվարի 1-ից նախատեսվում է անցում Ծխախոտի արտադրանքի հաստատագրված հարկերի լրիվ առանձնացման (անցում հարկման ընդհանուր համակարգ)` այսպիսով սահմանելով հավասար մոտեցում տեղական արտադրության և ներմուծված սիգարետների համար:
(?)Չի՞ դիտարկում արդյոք ընկերությունը Հայաստանում սեփական հումքային բազան ստեղծելու և հայկական շուկայում ծխախոտի արտադրություն հիմնելու հնարավորությունը:
(!)Ներկայումս չկա նման մտադրություն: Մենք չենք քննարկում մեր հետագա պլանները:
(?)Հիմա շատ մարդիկ ողջ աշխարհում հրաժարվում են ծխելուց, ՖՄԻ-ն արդեն զգացե՞լ է դա իր արտադրության ծավալների վրա: Ինչպիսի՞ ակցիաներ և ծրագրեր է իրականացնում ընկերությունը Հայաստանում:
(!)Ծխելը կախվածություն է առաջացնում և ծխողների մոտ լուրջ հիվանդությունների պատճառ է հանդիսանում: Մենք ընդունում ենք, որ անվնաս սիգարետ գոյություն չունի: Մենք համաձայն ենք հանրային առողջապահական մարմինների այն տեսակետին, որ ծխախոտի օգտագործման դադարեցումը պետք է լինի ծխախոտի համապարփակ քաղաքականության անքակտելի մասը: Մենք չենք ուղղում մեր գործողությունները անչափահասներին կամ չծխող անձանց: Մեր շուկայավարման գործունեությունը ուղորդված է չափահաս ծխողներին, որպեսզի նրանք ընտրեն մեր ապրանքատեսակները մրցակիցների ապրանքատեսակների փոխարեն: Մենք կարծում ենք, որ ծխախոտ արտադրողները կարող են և պետք է միջոցներ ձեռնարկեն անչափահասներին ծխելուց զերծ պահելու ուղղությամբ:
1999 թ. ի վեր ՖՄՀ-ն իրականացնում է անչափահասներին ծխելուց զերծ պահելու ծրագրեր, տեղեկացնելով առևտրային վաճառակետերին անչափահասներին սիգարետ վաճառելու կապակցությամբ օրենսդրական aրգելքի մասին և օրենքի խախտման դեպքում` պատասխանատվության մասին: 2010 թ. ծրագիրն ընդգրկում էր 2,500 վաճառակետ:
(?)Պատմեցեք ընկերության պլանների մասին 2011-ին:
(!)Մենք վստահ ենք, որ որպես ընկերություն մենք ունենք հզոր ներուժ և մենք կշարունակենք աշխատել աճեցնելու մեր շուկայի մասնաբաժինը Հայաստանում` ապրանքանիշային տեսականու և տեղաբաշխման ցանցի (դիստրիբյուցիայի) զարգացման, ապրանքատեսակների կատարելագործման և աշխատողների ունակությունների բարձրացմանն ուղղված ներդրումների միջոցով:

(?)Как Вы оцениваете табачный рынок Армении? Какую долю на армянском рынке занимает компания Philip Morris International?
(!)Табачный рынок Армении является конкурентным и динамичным рынком. Согласно исследованиям розничной торговли маркетинговой компанией AC Nielsen в сентябре-октябре 2010 года доля продукции PMI на ереванском рынке составляла 19,5%, что является самым высоким показателем среди компаний, импортирующих табачные изделия в страну.
(?)Сколько марок сигарет PMI импортируется в Армению? Какая продукция компании пользуется большей популярностью в Армении?
(!)На данный момент ассортимент PMI в Армении состоит из 9 марок сигарет: Marlboro, Parliament, Virginia Slims, Muratti Ambassador, Assos Slims, Chesterfield, L&M, Bond Street и Red&White. В то же время, из указанного ассортимента большей популярностью в стране пользуются сигареты L&M.
(?)Благоприятно ли законодательное поле Армении для развития рынка сигарет? Как вы оцениваете последнее внесение изменений в закон «Об акцизном налоге»?
(!)У Армении благоприятное налоговое поле для регулирования производства табачных изделий. Очень важно, чтобы регулирование рынка было всеобъемлющим и касалось всех видов производства сигарет. Подобное регулирование табачного рынка может помочь правительству страны выполнить поставленные перед собой задачи, связанные со здоровьем общества.
Президент Армении Серж Саргсян 21 октября 2010 года подписал принятые Национальным собранием законы о внесении изменений и дополнений в закон РА «Об акцизном налоге», изменений в закон «Об установленной плате за производство сигарет». Согласно внесенным изменениям с 1 января 2011 года постепенно должна быть сокращена разница в налогообложении сигарет местного производства и импортированных сигарет, а к 2014 году планируется перейти на общую систему налогообложения, что предполагает одинаковый подход к местным производителям сигарет и импортерам. Армянское представительство Philip Morris Management Services B. V. приветствует последнее внесение изменений в налоговое законодательство РА и инициативу правительства о приведении налогообложение табачных изделий в соответствие с нормами Всемирной торговой организации и Соглашения о свободной торговле.
(?)Не рассматривает ли компания возможность создания в Армении собственной сырьевой базы и создание производства сигарет на армянском рынке?
(!)На данный момент у нас нет таких намерений. Планы на будущее мы не обсуждаем.
(?)Сейчас все больше людей по всему миру отказываются от курения, Philip Morris уже почувствовал это на объемах своего производства? Какие акции и программы компания осуществляет в Армении, в том числе по профилактике курения?
(!)Курение вызывает зависимость и серьезные заболевания. Мы принимаем, что не существует безопасных сигарет, и за регулирование данного рынка. Мы согласны с той точкой зрения общественного здравоохранения, что борьба с курением должна быть неотъемлемой частью всеобъемлющей политики производства табачной продукции. Мы не привлекаем несовершеннолетних или некурящих людей. Наша политика направлена на то, чтобы совершеннолетние потребляющие сигареты люди предпочли нашу продукцию продукции конкурентов.
Мы считаем, что производители табачных изделий способны и должны предпринимать меры по борьбе с курением несовершеннолетних. С 1999 года PMI реализует программы по предотвращению подросткового курения, осведомляя торговые точки о запрете по закону продаже сигарет несовершеннолетним и несении ответственности при нарушении закона. В 2010 году программа включала в себя 2500 торговых точек.
(?) Расскажите о планах компании на 2011 год.
(!)Уверен, что как компания мы имеем мощный потенциал и будем продолжать работать по направлению увеличения нашей доли на рынке сигарет Армении при помощи развития сети дистрибуции и увеличения ассортимента, усовершенствования марок сигарет и повышения квалифицированности сотрудников.