2 Փետրվար 2011 - 07:39 AMT
Սերգեյ Մինասյան. Ադրբեջանցի և թուրք քաղաքական գործիչները պետք է որոշակիացնեն իրենց դիրքորոշումը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում
«2010թ. երկրորդ կեսից ի վեր Ադրբեջանի ղեկավարությունը մշտապես խոսում է ռազմական ճանապարհով ղարաբաղյան հակամարտությունը հանգուցալուծելու մասին: Նման հայտարարություններից հետո յուրաքանչյուր իրեն հարգող նախագահ պետք է պատերազմ սկսեր: «Այն, որ ռազմատենչ հայտարարություններից հետո Բաքուն պատերազմ չսկսեց, խորը հիասթափություն առաջացրեց ադրբեջանական և թուրքական հասարակություններում»,-հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի քաղաքական հետազոտությունների դեպարտամենտի ղեկավար, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Նրա կարծիքով, նման պայմաններում պատահական չէ, որ շատ քաղաքական գործիչներ Ադրբեջանում, Թուրքիայում չեն կարողանում կողմնորոշվել. շարունակել վախեցնել հայերին, թե վախենալ, որ Հայաստանը պատերազմ կսկսի Ղարաբաղում և կվերադարձնի այն, ինչ չհասցրեց վերադարձնել 1994 թվականին:
Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովի պատգամավոր, Դեմոկրատական կուսակցության գլխավոր քարտուղար Հասան Էրչելեբին հայտարարել է Day.az-ին, որ «եթե Հայաստանը մտադիր է ռազմական ճանապարհով լուծել հակամարտութունը, ապա նա ամենամեծ սխալը կկատարի իր պատմության մեջ»:

«Со второй половины 2010 года руководство Азербайджана постоянно говорить о решении карабахской проблемы военным путем. После такого рода заявлений каждый уважающий себя глава государства должен был начать войну. А то, что после всех этих заявлений Баку не начал войну в Карабахе, вызвало более глубокую разочарованность в азербайджанском и турецком обществах», – заявил PanARMENIAN.Net глава департамента политических исследований Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
По его мнению, в таких условиях не случайно, что многие политики в Азербайджане, да и в Турции не могут определиться: то ли им продолжать пугать армян, то ли самим пугаться того, что якобы Армения начнет войну в Карабахе и вернет себе то, что не успела вернуть в 1994 году.
Депутат Великого Национального Собрания Турции, генеральный секретарь Демократической левой партии (DSP) Хасан Эрчелеби заявил Day.az, что «если Армения думает урегулировать карабахский конфликт военным путем, думаю, она совершит самую большую ошибку в своей истории».