2 Փետրվար 2011 - 08:04 AMT
Ռուբեն Մելքոնյան. Կարսում Մարդասիրության արձանի ապամոնտաժումը կապված է Էրդողանի էքսցենտրիկության հետ
Կարսում հուշարձանի ապամոնտաժումը սպասելի էր, սակայն այդ թեման չարժե քաղաքականացնել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Նրա կարծիքով, հայ-թուրքական բարեկամության մասին ողջ պատմությունը կապված է թուրք վարչապետի էքսցենտրիկության հետ:
«Սկզբից դա ուղղակի Էրդողանի ցանկությունն էր: Բայց եթե խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին Թուրքիայում անհրաժեշտ լինի ապամոնտաժմանը քաղաքական հնչեղություն հաղորդել, ապա դա կարվի»,- ասել է հայ թուրքագետը:
Կարսում մոտ օրերին կապամոնտաժվի Մարդասիրության հուշարձանը, որն ավելի վաղ անվանվել է Հայ-թուրքական բարեկամության արձան: Ինչպես հաղորդում է թուրքական Cihan գործակալությունը, որոշումն ընդունվել է քաղաքի քաղաքապետարանի նիստում: Հուշարձանի ապամոնտաժման օգտին քվեարկել է 19 մարդ, 4 հոգի դեմ է եղել: Հուշարձանի ապամոնտաժման դեմ հանդես է եկել Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը:

Демонтаж памятника в Карсе был ожидаем, однако политизировать эту тему не стоит. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал тюрколог Рубен Мелконян. По его мнению, вся история с памятником армяно-турецкой дружбы связана с эксцентричностью турецкого премьера. «Сначала это было просто желание Эрдогана. Но если в преддверии парламентских выборов в Турции нужно будет придать демонтажу политическое звучание, чтобы завоевать голоса националистов и азербайджанцев, это будет сделано», – подчеркнул Мелконян.
В Карсе на днях демонтируют Памятник гуманизму, ранее называвшийся Памятником армяно-турецкой дружбы. Как сообщает турецкое агентство Cihan, решение было принято на заседании мэрии города. За снос памятника проголосовали 19 человек, против – 4. Против демонтажа памятника выступила оппозиционная Народно-республиканская партия (СHP).