2 Փետրվար 2011 - 08:04 AMT
Ռուբեն Մելքոնյան. Կարսում Մարդասիրության արձանի ապամոնտաժումը կապված է Էրդողանի էքսցենտրիկության հետ
Կարսում հուշարձանի ապամոնտաժումը սպասելի էր, սակայն այդ թեման չարժե քաղաքականացնել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Նրա կարծիքով, հայ-թուրքական բարեկամության մասին ողջ պատմությունը կապված է թուրք վարչապետի էքսցենտրիկության հետ:
«Սկզբից դա ուղղակի Էրդողանի ցանկությունն էր: Բայց եթե խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին Թուրքիայում անհրաժեշտ լինի ապամոնտաժմանը քաղաքական հնչեղություն հաղորդել, ապա դա կարվի»,- ասել է հայ թուրքագետը:
Կարսում մոտ օրերին կապամոնտաժվի Մարդասիրության հուշարձանը, որն ավելի վաղ անվանվել է Հայ-թուրքական բարեկամության արձան: Ինչպես հաղորդում է թուրքական Cihan գործակալությունը, որոշումն ընդունվել է քաղաքի քաղաքապետարանի նիստում: Հուշարձանի ապամոնտաժման օգտին քվեարկել է 19 մարդ, 4 հոգի դեմ է եղել: Հուշարձանի ապամոնտաժման դեմ հանդես է եկել Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը:

Dismantlement of the monument in Kars was expectable; however, the issue should not be politicized, according to an Armenian expert.
As Ruben Melkonyan told PanARMENIAN.Net, the whole issue with Armenia-Turkey friendship monument is nothing but demonstration of Turkish Prime Minister’s eccentricities.
“First it was merely Erdogan’s wish. However, the demolition might be given a political coloring on the threshold of parliamentary elections in Turkey to gain Azeri nationalists’ votes,” Melkonyan stressed.
The Kars Municipality has decided to demolish the hotly debated Monument to Humanity designated to advance “Turkish-Armenian friendship”. Eleven members of the Justice and Development Party (AKP) and eight members of the Nationalist Movement Party (MHP) voted to demolish the statue during the municipal assembly meeting; four members of the Republican People’s Party (CHP) voted against.