ԵԱՀԿ Գլխավոր վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում, որը տեղի է ունենալու փետրվարի 24-25-ը Վիեննայում, նշանակվելու է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ ԳՎ հատուկ ներկայացուցիչ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է ԵԱՀԿ ԳՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյանը: Նա հիշեցրել է, որ ԼՂ և Վրաստանի հարցերով ԵԱՀԿ ԳՎ նախկին հատուկ ներկայացուցիչ Գորան Լենմարկերը չի վերընտրվել 2010-ի սեպտեմբերին Շվեդիայի խորհրդարանական ընտրություններում, և դրա հետ կապված արդեն ԵԱՀԿ ԳՎ պատգամավոր չէ: «ԵԱՀԿ ԳՎ նախագահ Պետրոս Էֆթիմիուն պետք է հայտնի նոր ներկայացուցչի անունը, և հիմա քննարկվում են կոնկրետ առաջարկներ: Հայկական պատվիրակությունը կցանկանար, որպեսզի այդ պաշտոնում նշանակվեր հեղինակավոր քաղաքական գործիչ, օբյեկտիվ մարդ և ազնիվ միջնորդ: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ Հայաստանը բավական փաստարկներ ունի Ադրբեջանին պատասխանելու համար»,- ասել է Սաֆարյանը:
Միաժամանակ նա նշել է, որ 2011-ի սկզբին ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, հավանաբար ԵԱՀԿ ՄԽ համաձայնությամբ, հայտարարել է, որ նպատակահարմար չի համարում ՄԽ գործունեությունը հասարակական բանավեճերին: «Ես ըմբռնումով եմ մոտենում այդ հայտարարությանը, բայց եթե ադրբեջանական կողմը կրկին սկսի ԵԱՀԿ ԳՎ-ում թեժացնել կրքերը, ապա հայկական պատվիրակությունն համարժեք պատասխան և մոտեցում կցուցաբերի»,- ասել է Սաֆարյանը:

2 Февраль 2011 - 11:03 AMT
В ходе зимней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ, которая пройдет 24-25 февраля в Вене будет назван новый спецпредставитель ПА ОБСЕ по конфликтам в Нагорном Карабахе и Грузии. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил глава армянской делегации в ПА ОБСЕ Арам Сафарян. Он напомнил, что бывший спецпредставитель ПА ОБСЕ по Нагорному Карабаху и Грузии Горан Ленмаркер не был переизбран на парламентских выборах в Швеции в сентябре 2010 года, и в связи с этим уже не является депутатом ПА ОБСЕ. «Председатель ПА ОБСЕ Петрос Эфтимиу должен назвать имя нового представителя и сейчас обсуждаются конкретные предложения. Армянская делегация хотела бы, чтобы на этот пост был назначен авторитетный политик, объективный человек и честный посредник. Мы знаем, что азербайджанская делегация намерена добиваться публичного обсуждения карабахского конфликта в ПА ОБСЕ. Мы неоднократно заявляли, что у Армении есть достаточно аргументов и согласованных подходов для ответа Азербайджану», – сказал Сафарян.
Вместе с тем он отметил, что в начале 2011 года глава МИД РФ Сергей Лавров, видимо с согласия сопредседателей Минской группы ОБСЕ заявил, что не считает целесообразным превращать конструктивную работу МГ ОБСЕ в публичные дебаты. «Я с понимаем отношусь к данному заявлению, но если азербайджанская сторона вновь начнет накалять страсти в ПА ОБСЕ, то у армянской делегации будет адекватный подход и ответ», – подчеркнул Арам Сафарян.