ԵԱՀԿ Գլխավոր վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում, որը տեղի է ունենալու փետրվարի 24-25-ը Վիեննայում, նշանակվելու է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ ԳՎ հատուկ ներկայացուցիչ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է ԵԱՀԿ ԳՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյանը: Նա հիշեցրել է, որ ԼՂ և Վրաստանի հարցերով ԵԱՀԿ ԳՎ նախկին հատուկ ներկայացուցիչ Գորան Լենմարկերը չի վերընտրվել 2010-ի սեպտեմբերին Շվեդիայի խորհրդարանական ընտրություններում, և դրա հետ կապված արդեն ԵԱՀԿ ԳՎ պատգամավոր չէ: «ԵԱՀԿ ԳՎ նախագահ Պետրոս Էֆթիմիուն պետք է հայտնի նոր ներկայացուցչի անունը, և հիմա քննարկվում են կոնկրետ առաջարկներ: Հայկական պատվիրակությունը կցանկանար, որպեսզի այդ պաշտոնում նշանակվեր հեղինակավոր քաղաքական գործիչ, օբյեկտիվ մարդ և ազնիվ միջնորդ: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ Հայաստանը բավական փաստարկներ ունի Ադրբեջանին պատասխանելու համար»,- ասել է Սաֆարյանը:
Միաժամանակ նա նշել է, որ 2011-ի սկզբին ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, հավանաբար ԵԱՀԿ ՄԽ համաձայնությամբ, հայտարարել է, որ նպատակահարմար չի համարում ՄԽ գործունեությունը հասարակական բանավեճերին: «Ես ըմբռնումով եմ մոտենում այդ հայտարարությանը, բայց եթե ադրբեջանական կողմը կրկին սկսի ԵԱՀԿ ԳՎ-ում թեժացնել կրքերը, ապա հայկական պատվիրակությունն համարժեք պատասխան և մոտեցում կցուցաբերի»,- ասել է Սաֆարյանը:

2 February 2011 - 11:03 AMT
Head of the Armenian delegation to the OSCE PA Aram Safaryan said that a new OSCE PA rapporteur on Nagorno Karabakh and Georgia will be appointed during the OSCE PA winter session due February 24-25 in Vienna.
Safaryan reiterated that former OSCE PA rapporteur Goran Lenmarker was not reelected during parliamentary elections in Sweden in September 2010. Thus, he is no longer a member of the OSCE PA, Safaryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
“OSCE PA President Petros Efthymiou should announce the new rapporteur’s name. The Armenian delegation would like an influential politician, unbiased person and honest mediator to be appointed to the post. We know that the Azerbaijani delegation is going to achieve public discussion of the Karabakh conflict in the OSCE PA. We have numerously stated that Armenia has enough arguments and agreed approaches for a response to Azerbaijan,” said Safaryan.
He added that early in 2011 Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, probably with consent of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, stated it is inexpedient to transfer the constructive activity of the OSCE Minsk Group into public debates.
“I treat the statement with understanding, but if the Azerbaijani side again starts straining the situation in the OSCE PA, the Armenian delegation will react respectively,” concluded Safaryan.