3 Փետրվար 2011 - 09:49 AMT
ՀՀ կառավարությունը բացասական եզրակացություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ կառավարության նախագծի մասին: Ինչպես ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, պատգամավորներն առաջարկում են մի շարք ապրանքների ներկրման համար գանձվող մաքսային տուրքերը բարձրացնել՝ 10 տոկոսից հասցնելով 15 տոկոսի, ինչը, նրանց կարծիքով կպաշտպանի տեղական արտադրողին: Սակայն, ըստ նախարարի, դա կհանգեցնի գների ուղղակի բարձրացման 1,8 տոկոսային կետով:
Տիգրան Սարգսյանը հավելել է, որ 2011թ. Հայաստանի համար ամենաբարդ մարտահրավերներից մեկը լինելու է պայքարը գնաճի դեմ: «Մենք այդ մասին հայտարարել ենք ԱԺ-ում, երբ ներկայացրել ենք 2011թ. պետբյուջեի նախագիծը: Կառավարությունը պետք է իրականացնի միջոցառումներ, որոնք ուղղված կլինեն գնաճի զսպմանը Հայաստանում»,-ասել է նա:
Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ գնաճը լուրջ խնդիր է, առաջին հերթին զարգացող երկրների համար և առավել կարևոր է տնտեսական կայունության ապահովման համար: «Ուստի մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ 2011թ. բարձրացնել մաքսային տուրքերը, ուստի տվել ենք բացասական եզրակացություն»,-ասել է նա:

Правительство РА дало отрицательное заключение по законодательной инициативе ряда депутатов НС РА в закон «О внесении изменений и дополнений в Таможенный кодекс РА». Как сообщил министр финансов РА Ваче Габрелян, депутаты предлагают повысить на границе выплату таможенных пошлин ряда товаров с 10% до 15%, что, по их расчетам, повысит защищенность местных производителей. Однако, по словам министра, внесение изменения не будет служить решению данного вопроса, а наоборот приведет к прямому росту цен на 1,8 п.п.
В связи с этим премьер-министр РА Тигран Саркисян добавил, что для Армении в 2011 году одним из самых сложных вызовов является борьба с инфляцией. «Мы об этом заявили в Национальном собрании, когда представляли проект госбюджета на 2011 год. В этом году правительство должно реализовать такие мероприятия, которые будут направлены на сдерживание инфляции в Армении», – подчеркнул он.
Глава правительства также добавил, что инфляция – серьезный вызов, в первую очередь, для всех развивающихся стран, и имеет более важное значение и влияние для обеспечения экономической стабильности по сравнению с остальными факторами. «Поэтому мы не можем в 2011 году позволить себе такую роскошь, как повышение таможенных пошлин, что приведет к росту цен в Армении. Поэтому даем отрицательное заключение этой инициативе», – сказал он.