3 Փետրվար 2011 - 11:43 AMT
Թուրքական Turk 1923 հաքերների խմբի գրոհները օտարերկրյա կայքերի վրա նախապատրաստում են ապրիլի 24-ին: Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել Smart Tech ընկերության տեղեկատվական անվտանգության գծով տնօրենի տեղակալ Ռուբեն Մուրադյանը: «Ցանցում առաջին անգամ է նման լայնածավալ գրոհ ձեռնարկվում Հայաստանի դեմ Թուրքիայի, ոչ թե Ադրբեջանի կողմից և դա ազդանշան է ապրիլի 24-ից առաջ»,-ասել է նա: Ըստ նրա, հաքերների հայտնի Turk 1923 խումբը գործում է համակարգված, նա կոտրել է շուրջ 96 հազար կայք: Ըստ Ռուբեն Մուրադյանի, կոտրված կայքերի մասին տեղեկությունները կասկածելի են, սակայն ստուգել դա անհնար է:
Միևնույն ժամանակ, անվտանգության գծով փորձագետ Տիգրան Քոչարյանը հայտարարել է լրագրողներին, որ գրոհները պետք է որ հակառակ ազդեցությունն ունենան՝ կոտրված կայքերի սեփականատերերը կարող են սատարել Հայաստանին: Նա նշել է նաև, որ հաքերական գրոհները խաղաղ պայմաններում որակվում են որպես «խուլիգանություն» և մեծ վնաս չեն տալիս: Իսկ, օրինակ Հարավային Օսեթիայում 2008թ. պատերազմի ժամանակ վրացական և ռուսական կայքերի գրոհները տեղեկատվական շրջափակում էին առաջացնում:
Ինչպես հայտնել է թուրքական Internet Haber պարբերականը, թուրքական Turk 1923 հաքերների խումբը կոտրել է շուրջ 6700 օտարերկրյա կայք, որտեղ հիշատակվել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ չկոտրված կայքերում զետեղվել են Ցեղասպանությունը ժխտող հաղորդագրություններ թուրքերեն ու անգլերեն լեզուներով:

Широкомасштабные взломы иностранных сайтов группой хакеров “Turk 1923” являются подготовкой к 24 апреля. Такое мнение в ходе пресс-конференции выразил заместитель директора по информационной безопасности компании Smart Tech Рубен Мурадян. “В первый раз в Сети произошла акция такого масштаба в отношении Армении со стороны Турции, а не Азербайджана, и это является сигналом перед днем поминовения жертв Геноцида 24 апреля”, – сказал он. По его словам известная группа хакеров “Turk 1923” действует слаженно, на ее счету взломы порядка 96 тыс. сайтов. По мнению Рубена Мурадяна, информация о количестве взломанных сайтов вызывает сомнение, и проверить ее не представляется возможным.
Вместе с тем, эксперт по информационной безопасности Тигран Кочарян заявил журналистам, что взлом должен иметь обратный эффект: владельцы взломанных сайтов могут встать на сторону Армении. Он также отметил, что обмены хакерскими взломами в мирных условиях являются “хулиганством” и не наносят существенного вреда. В то время как, к примеру, в ходе войны в Южной Осетии 2008 года взломы грузинских и российских сайтов создавали информационную блокаду.
Как сообщало турецкое издание Internet Haber, хакеры “Turk 1923” взломали более 6700 иностранных сайтов, где были упоминания о Геноциде армян 1915 года, a на взломанных сайтах были размещены сообщения, содержащие отрицание Геноцида на турецком и английском языках.