Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի մասնակիցների ասոցիացիան մշակել է նոր պրոդուկտ, որը ներկայացվելու է 2011-ի փետրվարին, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Գևորգ Բոսնոյանը: Նրա խոսքերով, նոր պրոդուկտը նախատեսում է ապահովագրական ընկերությունների մասնակցություն, որի հաշվին հնարավոր է դառնալու հիփոթեքային վարկի կանխավճարի կրկնակի նվազեցումը: «2011-ին հիփոթեքային շուկայում մենք ակնկալում ենք զգալի աճ նոր մատչելի հիփոթեքային պրոդուկտի ներմուծման հաշվին»,- ասել է նա: Ինչպես հաղորդել է Բոսնոյանը, նոր ծրագիրը ներկայացվել է և ստացել հիփոթեքային շուկայի մասնակիցների նախնական հավանությունը, ասոցիացիային աջակցել է նաև ՀՀ ԿԲ-ն:
Դրա հետ կապված` Բոսնոյանն ավելացրել է, որ հիփոթեքային շուկայի ակտիվացման նոր ծրագիրն առաջին հերթին լուծում է գլխավոր խնդիրներից մեկը, որի հետ բախվում են պոտենցիալ փոխառուները` նվազեցվում է կանխավճարը: Օրինակ, եթե բնակարանն արժի 15 մլն դրամ, ապա այդ դեպքում կանխավճարի նախկին 4.5 մլն դրամի (30 տոկոս) փոխարեն գնորդը վճարում է բնակարանի արժեքի 15 տոկոսը` 2.250 մլն դրամ, իսկ մնացած 2.250 մլն դրամի ռիսկն իր վրա վերցնելու է ապահովագրական ընկերությունը: «Կարծում եմ, որ այդ որոշումը հետաքրքիր կլինի հիփոթեքային շուկայի բոլոր մասնակիցների համար»,- ասել է նա:
Ավելին, նոր հիփոթեքային պրոդուկտն ակտիվացնելու է անշարժ գույքի շուկան: Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի մասնակիցների ասոցիացիայի գործադիր տնօրենի կարծիքով այդ պրոդուկտը գրավիչ է հիփոթեքային շուկայի բոլոր մասնակիցների, մասնավորապես, բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ապահովագրական ընկերությունների, ռիելթերների և պոտենցիալ սպառողների համար:
Բացի դրանից, ասոցիացիան աշխատում է ևս մեկ հիփոթեքային պրոդուկտի` կուտակային վարկի վրա, որը տրամադրվելու է 2011-ի ընթացքում: Նախատեսվում է, որ պոտենցիալ սպառողը, որը ցանկանում է բնակարան ձեռք բերել, բանկում կանխավճարը կուտակելու է 2.3 տարվա ընթացքում: Հետագայում բանկը նրան տրամադրելու է հիփոթեքային վարկի 2 տոկոս զեղչ` այդ 2-3 տարվա ընթացքում սպառողների միջոցները տնօրինելու իրավունքի փոխարեն: Բացի դրանից, բանկը համոզվելու է պոտենցիալ հաճախորդի վճարունակության մեջ:

Ассоциация участников ипотечного рынка Армении разработала новый продукт, который будет презентован в феврале 2011 года, сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net исполнительный директор АУИРА Геворг Босноян. По его словам, новый продукт предусматривает участие страховых компаний, за счет чего станет возможным снижение обязательного размера предоплаты ипотечного кредита в два раза. «В 2011 году на ипотечном рынке мы ожидаем значительный рост за счет внедрения нового доступного ипотечного продута», – отметил он. Как сообщил исполнительный директор АУИРА, новая программа была представлен и получила предварительное одобрение участников ипотечного рынка, АУИРА оказывал содействие и Центральный банк РА.
В связи с этим Геворг Босноян добавил, что новая программа по активизации ипотечного рынка в первую очередь решает одну из главных проблем, с которой сталкиваются потенциальные заемщики, – снижение размера предоплаты. Например, если квартира стоит 15 млн. драмов, то в этом случае вместо прежнего размера предоплаты в 4,5 млн. драмов (30%) от стоимости квартиры покупатель внесет 2,250 млн. драмов (15%), а риск остальных 2,250 млн. драмов (15%) возьмет на себя страховая компания. «Думаю, это решение будет интересно для всех участников ипотечного рынка», – подчеркнул он.
Более того, новый ипотечный продукт активизирует рынок недвижимости, в том числе позволит решить проблему застройщиков по повышению эффективности реализации квартир в новостройках. По мнению исполнительного директора АУИРА, этот продукт будет привлекателен для всех участников ипотечного рынка, в частности, для банков, кредитных организаций, страховых компаний, риелтеров и потенциальных потребителей.
Помимо этого, Ассоциация работает еще над одним ипотечным продуктом – накопительным кредитом, который будет представлен в течение 2011 года. Планируется, что потенциальный потребитель, желающий приобрести жилье, будет накапливать предоплату в банке в течение 2-3 лет. В дальнейшем банк предоставит ему скидку в размере 2% по ипотечному кредиту взамен на право распоряжаться средствами потребителя в течение этих 2-3 лет. Кроме того, банк убедится в платежеспособности потенциального клиента.