4 Փետրվար 2011 - 10:09 AMT
Սլովակիայի և Չեխիայի ներդրողները մտադիր են լայնածավալ նախագծեր իրագործել ԼՂՀ-ում և ՀՀ Սյունիքի մարզում
Հայաստան և Արցախի Հանրապետություն է այցելել Սլովակիայի, Ավստրիայի և Չեխիայի ձեռնարկատերերի պատվիրակությունը, գործարարները ներակայացնում են այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են էներգետիկան, գյուղատնտեսությունը և շինարարությունը :
Ինչպես հաղորդել է Եվրոպայի Հայկական միությունների համաժողովի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանը, այդ պատվիրակությունը հանդիպել է ԼՂՀ բարձրաստիճան անձանց հետ, ինչպես նաև մի շարք համաձայնագրեր ստորագրել Հայաստանի Սյունիքի մարզպետի հետ: Մասնավորապես, համատեղ ծրագրերը վերաբերվում են Սյունիքում և Վայոց Ձորում 15 մլն եվրո արժողողությամբ 9 ՀԷԿ-երի շինարարությանը, որոնք տրամադրվելու են Սլովակիայի արտահանման և ներկրման բանկի կողմից 5 տոկոս տոկոսադրույքով 10 տարի մարման ժամկետով: Բացի դրանից, 15 ՀԷԿ-եր կառուցվելու ԼՂՀ-ում, որոնցից 3-ն արդեն պատրաստ են, իսկ մայիսի 8-ին գործարկվելու է «Տրղի 2»-ը, որի պատվիրատուն «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ն է:
Սլովակիայի ABB ընկերության վաճառքի գծով մենեջեր Միրոսլավ Լայնցն ընդգծել է, որ էներգետիկ ոլորտում ծրագրերի իրագործման ժամանակ պահպանվելու են շրջակա միջավայրի պահպանության և էներգախնայողության լավագույն ավանդույթները:
Աշոտ Գրիգորյանը նաև հաղորդել է, որ լայնածավալ ռազմավարական ծրագրեր են իրագործվելու նաև բնակարանաշինության ոլորտում` առաջադեմ լուծումների կիրառմամբ, որոնք թույլ են տալիս պաշտպանել կառույցը ջերմաստիճանի տատանումներից, պլանների մեջ մտնում է Լաչինում անասնաբուծության զարգացումը: «Մեր նպատակն է հոսք ապահովել Արցախ նրա տնտեսական զարգացման համար»,- հավելել է նա:

Армению и Республику Арцах посетила делегация предпринимателей из Словакии, Австрии и Чехии, которые представляют такие сферы, как энергетики, сельского хозяйства и строительства.
Как сообщил председатель форума Армянских союзов Европы Ашот Григорян, представительная делегация встретилась с высокопоставленными лицами НКР, а также подписала ряд соглашений с губернатором Сюникской области Армении. В частности, совместные программы касаются строительства 9 ГЭС в Сюнике и Вайоц Дзоре общей стоимость в 15 млн. евро, которые были привлечены от Банка экспорта и импорта Словакии сроком на 10 лет под 5% годовых. Помимо этого, 15 ГЭС будет построено в НКР, из которых 3 уже готовы, а 8 мая будет запущена «Трги 2», заказчиком которой является ОАО «Арцах ГЭС».
Менеджер по продажам словацкой компании ABB Мирослав Лайнц подчеркнул, что при реализации программ в энергетической сфере, будут сохранены все лучшие традиции защиты окружающей среды и энергосбережения.
Ашот Григорян также сообщил, что широкомасштабные стратегические программы будут реализованы и в сфере жилищного строительства с применением передовых решений, позволяющих защитить строение от перепадов температуры, в планы входит развитие скотоводства в Лачине. «Наша цель – обеспечить поток в Арцах и его экономическое развитие», – добавил он.